Przepiękne graficznie i słownie Warstwy

O tym, że cebula ma warstwy (podobnie jak ogry) mówił już kiedyś pewien, zielony bohater filmowy.  Ale jemu jakoś ciężko mi było uwierzyć. Wierzę za to autorkom książki 'Warstwy' która ukazała się chwilę temu nakładem Wydawnictwa Literówka. Marta Szloser, która dała się już poznać jako pisarka, która nie boi się trudnych tematów, tym razem weszła w kooperację z Anią Jamróz, która przepięknie książkę zilustrowała.
Mój starszy syn powiedział, że ta książka jest jak budyń malinowy. Z domieszką keczupu (niech Was nie zwiedzie dziwny dobór składników, ostatnio wszystko je z keczupem 😂). Stwierdził też, że jest prawdziwa i mówi to, co każdy z nas powinien wiedzieć. Wymyślił przy okazji (ku namowie autorek, która znajduje się na końcu książki) milion pięćset rzeczy, które mają warstwy. Papier toaletowy, ołówek, samochodziki, silnik, rycerz, a nawet materac w łóżku. Chociaż zapewnił, że bardziej podobają mu się te warstwy książkowe. No właśnie, bo książki też mają warstwy - co jest tu wyraźnie zaznaczone. Zdaniem mojego syna brakuje jednej - zapachu. Bo wącha książki namiętnie i ze szczerego serca, co pewnie, jeśli jesteście z nami nieco dłużej, już wiecie.
Nie wiem cóż do jego recenzji mogłabym dodać. Może jedynie tyle, że ta książka to życie. Opisane w poetycki sposób, ale i bez ściemy. Metafory, którymi posługują się autorki są nie zawsze metaforyczne. Czasem podane wprost - co tylko nadaje książce jeszcze większej wartości. Ilustracje dopełniają tu tekstu, a tekst ilustracji. Są połączonymi ze sobą na stałe warstwami, żyją w symbiozie nie tylko ze sobą, ale też z czytelnikiem. I sprawiają, że chcemy się w warstwach zagłębić. W tych książkowych, w tych domowych, w tych sercowych i umysłowych. Bo mózg to też warstwy. Z których powstają najlepsze pomysły. Takie, z których rodzi się tak piękna książka jak ta, którą właśnie Wam prezentuję.
Ps. Chyba nikogo nie zdziwi, że ulubiona ilustracja mojego syna to marchewkowa rakieta 😄 a takich smaczków jest w tej książce więcej 🥰

Polubienia

Komentarze

Instagram