Podróż w którą mozna sie wybrać bez wstawania z fotela

W czasach, kiedy ciężko jest odbyć podróż do najbliższego miasta, ba! do położonego nieopodal centrum handlowego, ta książka jest jak balsam. Jak obietnica, że jeszcze kiedyś będzie normalnie. I przepięknie, jak na jej kartach. To nie jest książka dla dzieci (ale dla młodzieży jak najbardziej), chociaż moje pożerały wzrokiem ilustracje. A i jakieś fragmenty im czasem czytałam. Starszy syn powiedział, że jak już będzie duży, to po tę książkę sięgnie w pierwszej kolejności. Bo jest magiczna. I cóż, nie mogę się z nim nie zgodzić.
Książka o której mowa to 'Podróżności, czyli opowieść o codzienności w podróży', swoiste dzienniki Krisa Kalety z przepieknymi ilustracjami-obrazami Anny Torczyńskiej wydana przez Wydawnictwo Pactwa. I to jak wydana! Aż zapiera dech.
Zacznijmy od tego, że przychodzi do nas zapakowana w piękny woreczek w pasy. W zestawie są też pocztówki z ilustracjami z książki. Sama książka też jest niezwykła. Wydana na ekologicznym papierze, z otwartym - szytym grzbietem. Dzięki temu widać nici, które dodatkowo są w różnych kolorach. Grzbiet pociągnięty jest też warstwą bezbarwnego kleju. W środku oprócz notatek z podróży znajdziecie wspomniane już ilustracje. Przy każdej z nich jest kod QR, po wczytaniu którego możemy zobaczyć zdjęcie na podstawie którego została przygotowana ilustracja - zostajemy bowiem odesłani na profil instagramowy autora. A tam znajdziemy fotograficzny pamiętnik z podróży, który dopełnia całości.
A jak autor pisze! Czapki z głów. Czyta się to cudownie, jakby było się obok. Począwszy od początkowego, świetnego opisu burzy, poprzez opis restauracji dający wrażenie jakbyśmy byli przy jednym ze stolików i czekali na aromatyczną kawę, po urywki rozmów ludzi, o których istnieniu, gdyby nie ta książka, nie miałabym pojęcia.
Czułam się trochę podczas lektury jakbym czytała listy od przyjaciela. Który nie tylko podróżuje. Który czuje to wszystko czego doświadcza. A za jego sprawą czujemy to i my. Bardzo polecam, by zapomnieć o całym świecie. Tak bardzo każdy z nas tego czasem potrzebuje.

Polubienia

Komentarze

Instagram