Podróż po Grenlandii z najlepszymi przewodnikami

Lubicie czytać listy? Czy to te tradycyjne, czy cyfrowe? Ja uwielbiam. Wiele lat pisywałyśmy do siebie z pewną Ewą i przyznam, że bardzo mi tego brakuje. Stąd, kiedy zobaczyłam formę książki, o której zaraz Wam opowiem już byłam kupiona. A kiedy zaczęłam ją czytać - przepadłam. Jest tak autentyczna, ciepła i cudownie napisana. To 'Listy z Grenlandii. Na arktycznym szlaku' Adama Jarniewskiego. Więcej poczytacie o niej na www.listyzgrenlandii.pl - tam też kupicie książkę. Zajrzyjcie też koniecznie na @poznajgrenlandie
Bohaterką i zarazem narratorką opowieści jest dwunastoletnia Alina. Jej tata jest Polakiem, a mama Grenlandką, a ona sama wychowuje się na styku dwóch kultur. Dziewczynka przez pół roku mieszkała u babci w Polsce. I teraz przed nią powrót na Grenlandię. Nie będzie to jednak zwykły powrót. Dziewczynka razem z rodziną będzie bowiem przemierzać tundrę, a o wszystkim co spotka ich po drodze będzie pisać w mailach do przyjaciółki z Polski, Karoliny. Ale znajdziemy tu nie tylko wrażenia z podróży. Dostaniemy też sporą dawkę wiedzy o Grenlandii, języku, kulturze a nawet legendach. Dowiemy się w jaki sposób można dać drugie życie rakietowym silnikom startowym, w jakich sytuacjach Grenlandczycy marszczą nos czy delikatnie wzruszają brwiami. Poznamy też choć trochę zawiłości języka grenlandzkiego i dostaniemy odpowiedź na pytanie, dlaczego słowa są w nim tak długie.
Nie zabraknie też legend. Ta o Sassumap Arnaa zarówno wzrusza, jak i nieco przeraża. Jest i historia tej niezwykłej wyspy, największej wyspy świata. I to bliższa i ciekawiej podana niż ta pełna suchych faktów, którą znajdziecie w internecie.
Oprócz listów znajdziemy w książce też zdjęcia głównej bohaterki i jej rodziny. To trochę jak podglądanie rodzinnego albumu. Widać na nich ludzi, którzy naprawdę się kochają i skoczyliby za sobą w ogień. Albo przemierzyli razem Grenlandię 😉 a nam pozwolili podróżować ze sobą.
Ps. A najfajniejsze jest na końcu książki. To obietnica i zapewnienie zarazem, że... Będzie kolejna część! Czekam bardzo, niczym na wytęskniony list od przyjaciółki ❤

Polubienia

Komentarze

Instagram