Piękna gawęda o kolędach

Śrut nocnej ciszy, in excelsis deeeeeło czy Bóg się rodzi, noc truchleje.
Proszę, ręka do góry kto chociaż raz tak nie zaśpiewał 🤭 ja śpiewać nie powinnam, bo nie umiem. Ale dla kolęd robię wyjątek.
Dlatego, kiedy zobaczyłam książkę 'O kolędach. Gawęda' Wydawnictwa Kropka, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Autorką jest Emilia Kiereś, a ilustracje przygotowała Marianna Oklejak. Jest przepięknie wydana, z dbałością o szczegóły.
Bałam się trochę, że ciężko będzie się ją czytało - bo naprawdę jest tu ogrom wiedzy. Na szczęście autorka potrafi świetnie operować słowem. Dzięki temu książka snuje się niczym tytułowa gawęda. To taka wędrówka z wieloma przystankami (bo i kolęd jest tu wiele, aż 20). Podróż nie tylko w czasie, ale też po kulturze i tradycji.
Zaczynamy od mojej ulubionej 'Cichej nocy'. Na wstępie jest zapis nutowy, później tekst z wyjaśnionymi starodawnymi słowami i zwrotami, i w końcu bardzo sprawna i ciekawa analiza. Ale nie jest to jakiś naukowy opis. To słowa, które przenoszą nas do Betlejem, rysują wszystko, co byśmy zobaczyli, gdybyśmy tam byli. Jest też trochę historii i garść ciekawostek. No bo czy ktoś z Was wiedział, że 'Cicha noc' przetłumaczona została na ponad 300 języków i dialektów, w tym - Indian Komanczów?!
Z pozostałymi kolędami schemat jest ten sam. Czytać tę książkę, to jakby zgłębiać tajemnice dobrze znanych historii. Poznawać ich bohaterów, miejsca o których mówią. Oprócz wspomnianej już 'Cichej nocy' znajdziecie tutaj też inne znane kolędy, m.in. 'Dzisiaj w Betlejem', 'Lulajże, Jezuniu', czy 'Wśród nocnej ciszy'. Pojawiają się też te mniej popularne (przynajmniej w moich stronach), jak 'Jakaż to gwiazda' bądź 'Ach, ubogi żłobie'.
Dopełnieniem są fenomenalne ilustracje. Bardzo w moim klimacie, czyste w formie, nieco graficzne. Bazujące w dużej mierze na kolorach, które kojarzą mi się ze świętami - czerwień, żółcienie, niebieski. Są zaśnieżone chaty, są kolędnicy. Jest Maryja z Dzieciątkiem (najpiękniejsza ilustracja z całej książki! Mam ochotę oprawić ją w ramki i powiesić na ścianie), pasterze, czy anielskie chóry.
Jeśli chcecie mieć małe dzieło sztuki z dużą dawką wiedzy - to książka dla Was.

Polubienia

Komentarze

Instagram