Papier i cuda, które się z nim wiążą

Dobry wieczór!
Od dziecka uwielbiałam wąchać książki. Tak samo ma mój starszy syn. Zadrukowany papier ma specyficzny zapach, taki uzależniający 😉 nie wiem czy to przez papier, czy przez druk, czy wszystko razem. Chcąc zgłębić tą (i wiele innych kwestii) sięgnęliśmy po nowość od Wydawnictwa Harperkids. W ramach Akademii Mądrego Dziecka pojawiło się coś dla starszaków, a mianowicie seria Przygody z nauką i część zatytułowana 'Papier'. Autorami są Cécile Jugla i Jack Guichard, a ilustracje przygotował Laurent Simon.
W środku znajdziemy 10 prostych, a przy tym ciekawych doświadczeń, które sprawia, że papier nie będzie miał przed nami żadnych tajemnic. Zaczynamy od krótkiego wprowadzenia, w którym przedstawia nam się sama kartka papieru. Możemy sięgnąć po takową i przyjrzeć się jej z bliska. Jak wygląda, jaką ma fakturę. Jak zachowa się kiedy podświetlimy ją latarką, a jak - kiedy zaczniemy ją rwać. Im dalej - tym doświadczenia bardziej skomplikowane. Ale spokojnie, wszystkie na spokojnie zrobicie w domu. Tylko uwaga, bo później dziecko będzie już zawsze jadło banana z użyciem naprężonej kartki, która działa jak nóż i potrafi przeciąć owoc na pół 😁 najlepiej w papierowej czapeczce origami na głowie 😉
Co mi się podoba w tej książce, to niecodzienny sposób ilustrowania - zdjęcia są połączone z ilustracjami, co przyciąga uwagę i bardzo fajnie wygląda. Ale jest tu coś jeszcze. Na początku książki znajdziemy informację na temat tego, że wszystkie zadania z książki dziecko powinno wykonywać pod opieką osoby dorosłej. To bardzo fajne przypomnienie dla nas, że dziecko to jednak nadal dziecko i nie powinniśmy go zostawiać samego z książką i głową pełną pomysłów na wykonywanie eksperymentów. My mamy z synem dogadane, że po tego typu pozycje sięgamy tylko wtedy, kiedy jesteśmy razem i możemy w bezpieczny sposób chociażby pociąć banana. Trzeba dziecku wytłumaczyć, że naprężona kartka papieru też może wyrządzić krzywdę bo łatwo się nią skaleczyć. A kiedy już mamy wszystkim dogadane po prostu... zacznijmy eksperymentować. Z książkami z serii Przygody z nauką jest to miłe i przyjemne. Przekonajcie się sami. Warto.

Polubienia

Komentarze

Instagram