Owady obraz prawdziwy - od A do Z

Nigdy nie myślałam, że aż tak spodoba mi się książka o owadach! Tym bardziej, że za owadami nie przepadam. Za to moi synowie ogromnie - szczególnie za tymi najbardziej obrzydliwymi 😁😅
Początkowo z lekkim wzdrygiwaniem (chłopcy od początku z miłością!) sięgnęliśmy ostatnio po nowość Wydawnictwa Kropka - 'Owady od A do Z'. Autorem tekstu jest Jules Howard (przekład Grażyna Winiarska), a ilustracje przygotowała Miranda Zimmerman. To kolejna, po Dinozaurach część większej serii. Znajdziemy tutaj prawie 300 gatunków - i tych pięknych, jak motyle czy pszczoły- i tych mniej atrakcyjnych wizualnie - jak np. karaczany czy pluskwy. Przy czym mało atrakcyjny wizualnie nie znaczy wcale mało atrakcyjny w ogóle - przez co rozumiem mało ciekawy. Przeciwnie. Owady okazały się tak interesujące, niektóre wręcz fascynujące, że grzechem byłoby ich chociaż trochę nie polubić 😉😁
Wiedzieliście np., że Karaczany jedzą nie tylko skrawki mięsa i słodycze (które uwielbiają - mamy coś wspólnego 😅), ale nie pogardzą też klejem, mydłem i pastą do zębów. Albo weźmy taką Kózkę Huhu - której białe pędraki są przysmakiem w Nowej Zelandii. Larwy smakują ponoć jak kurczak z masłem orzechowym!
Książka oprócz opisu gatunków zawiera też szereg przydatnych informacji - jak np. opis w jaki sposób możemy pomóc owadom (one też cierpią przez zmiany klimatyczne), definicję owada, jego cykle życiowe czy owadzie wyczyny - po przeczytaniu o nich zrozumiałam jakimi superbohaterami są. No bo przyznajcie - tylko superbohater potrafi świecić w ciemności.
Opisom towarzyszą przepiękne ilustracje. Szczegółowe i bardzo realistyczne. Niektóre z nich chętnie oprawiłabym w ramkę i powiesiła na ścianie. A inne wręcz przeciwnie 😁 nie zasnęłabym patrząc np. na mrówkę czy... Tasmańskiego skorpiona śnieżnego - czyli wyjątkowo nieładną wojsiłkę.
W książce jest też część poświęcona ślimakom, co bardzo spodobało się mojemu młodszemu synowi - wielbicielowi gatunku 😁
Książkę polecamy, nawet tym, którzy za owadami nie przepadają. Kto wie, może polubicie je po lekturze tak jak ja.

Polubienia

Komentarze

Instagram