Opowieść magiczna a przy tym... całkiem zwyczajna

A gdyby tak zamiast Hogwartu był nieco podupadły dwór w Prastarym Lesie, a zamiast mglistych krajobrazów Anglii - swojskie widoki wprost z Katowic? A w tym wszystkim wyjątkowa, magiczna rodzina - z dwiema nastoletnimi czarownicami, mamą, która świetnie gotuje, nieco niepewnym wszystkiego ojcem i babcią, która jest najbardziej tajemnicza ze wszystkich. To właśnie bohaterowie niezwykłej książki Hanny Kobus i Natalii Skoczylas pt. 'Pajęczy Dwór'. Ilustracje przygotowała Dorota Wojciechowska-Danek, a wydało Wydawnictwo Ovo.
Książka jest niezwykle wciągająca, długa i ciekawa. Malutki druk sprawia, że te 226 stron można odebrać i jako 500. Ale to akurat dobrze, bo dłużej możemy być z bohaterami. A bohaterowie to szczególni. Najbardziej polubiłam dziewczyny - Rozalię, która już nie może doczekać się nauki w szkole magii oraz Mirę - która z niechęcią zostawia znany jej, niemagiczny, zwykły świat i swojego chłopaka. I książki do nauki prawa. I wszystko co do tej pory znała. Czy uda im się zaklimatyzować w nowym miejscu? Czy polubią tiary, zaklęcia i swoich nowych znajomych? A może za wszelką cenę będą chciały powrócić do świata, w którym jedyną magią jest to, jak ktoś za ciebie pozmywa naczynia? Musicie sprawdzić.
Warto również dlatego, że magiczna otoczka skrywa zupełnie przyziemne problemy. Takie, które ma większość nastolatków (i nie tylko!). Jest tu opowieść o tym, jak radzić sobie z docinkami w szkole i jak nie brać ich zbyt poważnie. Jest poruszony problem relacji z własnym ciałem (może posłużyć za wstęp do rozmów o ciałopozytywności), tożsamości, własnej wartości, a nawet więzów rodzinnych. No i jest babcia Dobiesława, która... No nie, nie zdradzę. Musicie ją poznać, bo i nie da się jej opisać 😁 postać barwna, cudowna i chciałoby się mieć taką babcię.
Bardzo polecam Wam tę książkę. Dla nieco starszych nastolatków i dla Was. Bo kto powiedział, że nie możecie sobie od czasu do czasu przeczytać powieści młodzieżowej. Zwłaszcza tak dobrej, jak ta.
Ps. I nawet  moja wrodzona niechęć do pająków nie odebrała mi radości czytania! I oglądania przepięknych, misternych niczym pajęcza sieć, ilustracji.

Polubienia

Komentarze

Instagram