O zmartwieniach i tym jak sobie z nimi radzić

Dziś chciałam pokazać Wam jedną(a w najbliższym czasie też drugą) książkę o emocjach. Tak prostą i piękną, w duchu rodzicielstwa bliskości, że aż serce rośnie, że takie pozycję powstają. To 'Sposób na zmartwienie' od Wydawnictwa Słowne (Słowne młode). Autorką jest Hallee Adelman, a ilustracje przygotowała Sandra de la Prada. Książka zawiera też notę dla rodziców autorstwa Małgorzaty Musiał, pedagożki, autorki bloga Dobra Relacja.
Książka jest bardzo prosta. I to jej zaleta, ponieważ trafi już do trzylatków, a i starsze dzieci coś z niej wyciągną dla siebie. Pokazuje, że inni mogą mieć emocje podobne do naszych, że nie ma emocji złych i dobrych. Każda jest ważna, każdej należy się przepracowanie i przedyskutowanie z kimś, komu dziecko ufa i kogo lubi. Może stać się świetnym pretekstem do rozmowy również o tym, co się dzieje w życiu naszego dziecka, a czego bezpośrednim świadkiem nie jesteśmy - czasu spędzonego w przedszkolu czy szkole, albo na zabawie z innymi dziećmi. Takie rozmowy tworzą więź. Pomagają nie tylko dzieciom, ale często też dorosłym - w zrozumieniu jak ważne są dobre relacje, oparte na zaufaniu i szczerości.
Bohaterem tej części serii jest Bartek. Wybiera się na przyjęcie superbohaterów do swojego kolegi. Idzie tam sam, a wolałby ze swoim bratem, Tomkiem. W końcu z nim wszystko jest łatwiejsze i jakieś takie fajniejsze. A co będzie jeśli Bartek zrobi coś głupiego i wszyscy będą się z niego śmiali? Albo wszyscy będą się bawić ze sobą, a jego nie dopuszczą do wygłupów i szaleństw? Bartek nie może się przestać martwić. Myśli prawie rozsadzają mu głowę. Kiedy jest już na miejscu zmartwienia jeszcze narastają. Chłopiec chowa się pod drzewem i wtedy dostrzega, że na jednej z gałęzi siedzi dziewczynka...
Czy razem pokonają strach i przepędzą swoje zmartwienia? Zobaczcie jaki będzie finał tej opowieści.
Co ciekawe, historia ta nie tylko pokazuje możliwy scenariusz, ale też podpowiada nam gotowe rozwiązania. W notce dla rodziców też jest spora dawka wiedzy, która wspomaga rodziców i opiekunów w rozwiązywaniu problemów dziecka i pokazuje jak można radzić sobie z trudnymi emocjami. Bardzo polecam!

Polubienia

Komentarze

Instagram