O ważnych ważnościach - nie tylko dla dzieci

- Dlaczego podoba ci się ta książka, ta z wierszami?
- Bo mówi o ważnych rzeczach.
- A jakie to są ważne rzeczy?
- No na przykład jak się nie chcę przytulać, a ktoś nie słucha. Albo jak chcę założyć tą moją ulubioną koszulkę - różową z kotkiem. Wiem, że koledzy by się że mnie śmiali w przedszkolu. I jeszcze ważne jest to mamo, że ta książka jest taka dla dzieci. Ale i ty się możesz nauczyć czegoś. Chociaż ty te rzeczy wiesz, bo jesteś mądra. Ja też bym chciał być mądry jak będę duży.
- Już jesteś mądry synku.
- W sumie to masz rację. I nie chciałbym z tej mądrości wyrosnąć, tak jak już prawie wyrosłem z koszulki z kotkiem. Bo lubię. I koszulkę i bycie mądrym. I ta książkę z wierszami o ważnych rzeczach lubię. Poczytamy znowu?
Poczytaliśmy. Raz, drugi, trzeci, trzydziesty i czterdziesty. Czytamy nadal, kiedy któremuś z nas jest źle, kiedy zasoby są mocno nadwyrężone (u mnie), albo znów był słaby dzień w przedszkolu. Wtedy najczęściej sięgamy po 'Zwierzęta'. Czytamy też kiedy coś nas ucieszy. Wtedy najczęściej pojawia się 'Bajka o dwóch apetytach', którą mój syn uznał za szalenie zabawną 😉
Ta książka to 'Ważności. 7 wierszyków o ważnej treści' Patrycji Dzierkacz z ilustracjami Pauliny Dybały. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Book Ojciec @blogojciec
To przede wszystkim książka, która młodego czytelnika traktuje w sposób poważny. Nie ma tu infantylizmu, nie ma patrzenia z góry. Nie ma jedynego i wspaniałego boga - rodzica. Jest dziecko. Postawione w centrum i traktowane z szacunkiem. Jego problemy nie są bagatelizowane. Są ważne. Bo ważne i całkiem normalne i naturalne jest to, kiedy chłopiec lubi się bawić lalkami, a dziewczynka samochodami. Ważne jest poświęcanie się swojej pasji - ważniejsze nawet niż bycie zawsze pierwszym. Ważny jest ten stan, kiedy nie chcemy się dzielić. I nie świadczy wcale o naszym złym wychowaniu. Ważne jest by traktować każdego tak, jak by się chciało być samemu traktowanym - nie ważne czy mamy do czynienia z człowiekiem, kotkiem czy innym bytem. W końcu ważne jest to, by umieć powiedzieć 'nie'. Potrafić się sprzeciwić i postawić granice. Bo to święte prawo każdego człowieka. Nawet tego małego.
Książka zachwyca warstwą literacką, ale też ilustracjami, które są niczym utkanie z mgły. I te oczy postaci. No bajka, można się w nich zatracić niczym w rozległych jeziorach. Zachwyca tez warstwa merytoryczna - pełna wskazówek i podpowiedzi dla rodziców, ale też i dla nauczycieli, którym w końcu powierzamy w pewnym stopniu wychowanie i edukowanie naszych dzieci. Dobrze by więc było, gdyby znali Ważności. I zauważyli ich ogromny potencjał do czynienia dobra. Nie tylko w świecie dziecięcych ważnych spraw.

Polubienia

Komentarze

Instagram