O tym jak cenny jest czas. Szczególnie ten spędzany razem

Mimo, że to książka w dużej mierze o relacji dziadka z wnukiem, to tak naprawdę babcia odgrywa tu pierwsze skrzypce. To ona daje bohaterom czas, daje im oddech i wspomnienia. Wspólne wspomnienia. A wszystko to zza grobu, za pomocą listów, które ułożone razem stworzą coś niezwykłego, co pomoże odnaleźć Marcelowi i dziadkowi stracony czas.
'Marcel i czas' to książka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Kocur Bury, a jej autorką jest Emilia Becker. Ilustracje zaś to sprawka Małgorzaty Kwapińskiej.
Dawno żadna książka mnie tak nie wciągnęła. Nie przeniosła do innego świata. Nie dała mi... Czasu. Czasu ze sobą, czasu na czytanie i na rozmyślanie. Czasu na wspomnienia mojej babci i dziadka, za którymi bardzo tęsknię. A którzy, za sprawą tej książki, są bardzo blisko mnie.
Oni, podobnie jak babcia Marcela, zawsze mieli dla mnie czas. Kiedy stluklam kolano, czy po raz tysięczny pytałam o to samo. To oni też nauczyli mnie, że nie ma nic cenniejszego niż czas. To najdroższa waluta świata. Uniwersalna i tak pożądana zarazem. I taka, której nie da się kupić.
Ta książka to zagadka. Razem z Marcelem i jego dziadkiem wchodzimy w grę, którą wymyśliła dla nich babcia. Razem z nimi patrzymy na pewne sprawy z perspektywy. Staramy się zrozumieć wiecznie zabieganą mamę, dla której pacjenci wydają się ważniejsi niż własny syn.
Patrzymy nieco przychylniejszym wzrokiem na tatę, który zamiast przygotowywać projekt do pracy wolałby pograć z synem w planszówki. Niestety, nie zawsze jest na to czas. W końcu świat dorosłych rządzi się swoimi prawami.
To też książka o miłości. Również tej do samego siebie. I do swojego zdrowia psychicznego, któremu potrzebny jest czas. Wolny czas. Bez harmonogramów, pracy czy obowiązków. Czas na bycie razem, rozwijanie pasji. Czas na nudę. I na książki. Na dużo książek.
Jeśli chcecie zatracić się w słowach, zanurzyć w pięknych ilustracjach - to jest książka dla Was. A jeśli nie macie czasu, żeby przysiąść na chwilę i ją przeczytać nie martwcie się. Ona poczeka. Bo książki są cierpliwe. A kiedy zaczynamy je czytać, czas staje w miejscu. A my możemy się zatracać do woli. Czego sobie i Wam życzę.

Polubienia

Komentarze

Instagram