O sportowcach w niezwykłym komiksie

Powiem Wam, że takiej książki w swoich zbiorach do tej pory nie mieliśmy. To niesamowity leksykon, który zaciekawi dzieci, a dorośli będą co chwilę wykrzykiwać: 'ojej! Nie wiedziałam! Serio? O to ciekawe'. Przynajmniej ja tak miałam. No bo nie wiedziałam, że Adidasa i Pumę stworzyli bracia i, że był kiedyś człowiek, który umarł podczas maratonu. Co więcej - dowiedziałam się, że Pelé urodził się tego samego dnia co ja i poznałam człowieka, który wpadł na pomysł żółtych i czerwonych kartek.
Wszystko to z książki 'Niesamowici atleci. 50 nadzwyczajnych postaci w historii sportu'  Tilla Lukata (tłum. Hubert Brychczyński) wydanej przez Centralę.
Jest niewielkich rozmiarów, a mieści się w niej tak dużo ciekawostek, świetnych rysunków i krótkich komiksowych scenek. W tym leksykonie dużo miejsca poświęcono kobietom, za co ogromny plus. Wszystko ułożone jest chronologicznie, wędrujemy zatem przez epoki i nie tylko poznajemy wybitnych sportowców, ale też po trochu czasy w których przyszło im żyć. Są tu postaci z pierwszych stron gazet, żyjące współcześnie, ale też ci, których już nie ma. Za to ich czyny zapisały się złotymi zgłoskami w historii - nie tylko sportu. I tak, oprócz już wymienionych, znajdziwmy tutaj także m.in. Tamarę Tyszkiewicz, Bruce'a Lee, Mohameda Ali czy Arnolda Schwarzeneggera. Każdej z tych postaci poświęcona jest jedna rozkładówka. Po jednej stronie mamy portret sportowca, po drugiej krótki kilku obrazkowy komiks i biografię, z której wyciśnięto esencję, zawierającą najciekawsze wydarzenia z życia. Taka forma nie nuży - przeciwnie. Zachęca by szperać, szukać dalszych informacji o bohaterach. Ilustracje utrzymane w ciekawej, jednostajnej kolorystyce plus komiksy w odcieniach czerni, bieli i szarości - dodają całości wyjątkowości. Sprawiają, że książkę nie tylko dobrze się czyta, ale też świetnie ogląda.
Bardzo polecam - nie tylko tym, którzy interesują się sportem. To po prostu dobra książka o ciekawych ludziach. Oby więcej takich na rynku. Brawo autor i Centrala!

Polubienia

Komentarze

Instagram