O śniegu, przyjaźni i różnych spojrzeniach na świat

Dobry wieczór! Późno, ale z książką petardą.
Uwielbiamy kreskę, uwielbiamy przesłanie, format, wszystko. I chociaż poprzednią świąteczną książkę tego autora mam głęboko w sercu, to... Okazuje się, że jest ono pojemne i oto pomieściło kolejną 😁
Mówię o świątecznej propozycji Wydawnictwa Dwukropek - 'Co to jest ten śnieg?'. Autorem jest Yuval Zommer, a przekład przy gotowała Katarzyna Biegańska.
Bohaterami są lis i zając. Przyjaźnią się już jakiś czas i są jak brat z bratem. Urodzili się wiosną, dorastali latem, a teraz kończy się jesień i już za chwilę w całym lesie zapanuje zima. Przyjaciele są jej ciekawi. Ale jeszcze bardziej ciekawi ich co to jest śnieg, o którym powiedziała im rybitwa. Postanawiają się tego dowiedzieć. Wyruszają więc w podróż po lesie i napotkanych po drodze zwierząt pytają, czym właściwie jest ten śnieg. Co ciekawe, każdy udziela im innej odpowiedzi. I każda jest prawdziwa. Aż nagle nadchodzi ten dzień. Dzień, w którym nasi przyjaciele opracują własną definicję...
Dla mnie to nie tylko książka o śniegu, nawiązująca do por roku i ukazująca przyjaźń - taką z gatunku raczej niemożliwych. To przede wszystkim książka o tym, że każdy może mieć swoje zdanie, swój pogląd na pewną sprawę. I, że tyle wersji czegoś, ilu uczestników. Że każdy może na świat patrzeć nieco inaczej, na co innego zwracać uwagę i co innego uznawać za ważne, ciekawe i wartościowe.
Książka ta uczy też estetyki. Wlewa się estetyką do głowy, do serca, uwrażliwia na piękno. W tym na piękno przyrody, która jest tu zarówno majestatyczna, jak i przyjemna - tak, że można się w niej schować i rozsmakować. Polecam. Bardzo, bardzo.

Polubienia

Instagram