O smoku, który z inności zrobił zaletę

#bookevening ! Dziś książka, która bardzo podnosi poczucie własnej wartości, uwrażliwia na inność i dodaje otuchy. Moje dzieci bardzo ją polubiły i na pewno trafi do nas też druga część.
Ta książka to 'Wyjątkowy smok Płomyczek' Wiolety Piróg z ilustracjami Jaśka Cieślaka. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Za Górami.
Mama smoczyca i tata smok czekają na swoje dziecko. Iskierka, czyli smocza mama, pod sercem nosi dzidziusia, który lada chwila ma się pojawić na świecie. I pojawia się, ale... Nie ma skrzydeł. Dla rodziców to trudna sytuacja. Ale nie dlatego, że boją się wyśmiania czy niezrozumienia. Bardziej obawiają się jak maluch poradzi sobie na świecie bez skrzydeł. Jak będzie latał i robił inne smocze rzeczy.
Rodzice jednak się nie poddają. Nadają młodemu imię Płomyczek i bardzo go kochają. Tak bardzo, że w końcu przestają się smucić, a zaczynają wspierać. Dbają o niego i wspierają. Są zawsze obok.
Nawet wtedy, kiedy z Płomyczka zaczynają się śmiać inne małe smoki. Nazywają go nawet dziwadłem. Rodzice jednak mają swoje sposoby na wyjście z każdej sytuacji. Jakie? Sprawdźcie sami.
Książka w cudowny, bardzo prosty i zrozumiały sposób przekazuje dzieciom ważne kwestie. O tym, że nie należy nikogo przezywać i się z niego śmiać. Nie powinno się stawiać przed kimś zadań, które sprawiają, że ten ktoś od razu na starcie jest spalony. Że trzeba się wzajemnie wspierać i w końcu, że ktoś słaby w jednej dziedzinie może okazać się super mocny w innej. A tym samym może nas zaskoczyć jeszcze nie razraz,  nie dwa.
Jedyne do czego bym się tutaj przyczepiła to fakt, że na niektórych stronach ilustracje wyglądają nie do końca dobrze. Sam w sobie są bardzo ciekawe, przyjemnie się na nie patrzy, ale - jak to stwierdził mój mąż - piksele się nie zgadzają 😉 nie wiem czy to zabieg celowy, czy jakiś wypadek przy pracy. Może lepiej by było, gdyby ilustracje były mniejsze, a wtedy nie straciły by tak na jakości? 🤔 nie przeszkadza to jednak smoczej rodzince w byciu słodkimi ❤

Polubienia

Komentarze

Instagram