O samoregulacji słów kilka

Dziś będzie książka bardzo ważna - szczególnie dla rodziców dzieci wczesnoszkolnych. To 'Self-Regulation. Szkolne wyzwania. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać gdy emocje biorą górę'. Autorką jest Agnieszka Stążka-Gawrysiak znana z bloga dylematki.pl a ilustracje to zasługa Anny Teodorczyk. Wydaniem zaś zajął się Znak Emotikon.
To książka o tym, jak nie zwariować. Jak radzić sobie ze stresem, który teraz, w czasach pandemii daje o sobie znać podwójnie. A dzieci? Im jest jeszcze trudniej niż dorosłym. Bo one tracą przez tą całą sytuację swoje dzieciństwo. Tracą kontakty z rówieśnikami. Tracą balans - który jest tak bardzo potrzebny dla zrównoważonego rozwoju.
Znajdziemy tu pięć rozdziałów, każdy podzielony niejako na dwie części - jedną skierowaną do dzieci, a drugą - do dorosłych. Bo to dorośli mają teraz ogromną pracę do wykonania. Muszą zadbać o to, by dzieci czuły się dobrze również psychicznie. Wspierać je i o nie dbać.
Znajdziemy tu zagadnienia dotyczące nauki zdalnej (temat bardzo na czasie, w tej opowieści znajdziecie wiele cennych wskazówek i sytuacje, które być może znacie z własnego domu i lekcji waszych dzieci); stresu w szkole i tego, jak dzieci potrafią odreagowywać go w domu; tego czy i po co prace domowe są potrzebne i skąd się bierze ogromna niechęć do odrabiania ich (sama pamiętam, że uważałam pracę w domu za stratę czasu, jak zresztą wiele dzieciaków z mojej klasy. I tak bardzo często spisywało się zadania rano, przed pierwszym dzwonkiem); i w końcu  o docinkach ze strony rówieśników oraz o zgubnym wpływie ekranów i gier komputerowych w życiu dzieci.
W książce najbardziej podoba mi się to, że nie jest ona typowym poradnikiem, bo takowych nie lubię. Tutaj mamy ciekawe historie, z życia. Wszystko klarownie wyjaśnione na przykładach. Autorka wie o czym pisze, nie teoretyzuje tylko wykazuje się podejściem praktycznym. To faktycznie pomaga zredukować stres  i zadbać o kwestię samoregulacji rozumianej jako zdolność do radzenia sobie z nim. Warto jeszcze dodać, że to już druga książka autorki, dotykająca tej tematyki. Recenzja poprzedniej niebawem.

Polubienia

Komentarze

Instagram