O poczuciu własnej wartości

Jakiś czas temu podjęłam decyzję o pójściu na urlop wychowawczy. Zbierałam się długo, ostatecznie pomogła pandemia. Bardzo chciałam być w domu z dziećmi, ale pojawiła się obawa o finanse. Bo nie oszukujmy się - z jednej pensji ciężko jest się utrzymać.
Po co o tym piszę? Ano po to, a może bardziej dlatego, że niedawno w moje ręce wpadła książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic. Najpierw sam, później z dziećmi. A po lekturze rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. I uświadamiać, że pieniądze nie są najważniejsze. Są ważne, owszem. Ale nowym laptopem, czy nawet samochodem czy lalką nie zapewnimy sobie miłości dzieci. Ani ich szacunku. A radość z wciąż nowych rzeczy też z czasem przeminie i spowszednieje.
Zastanawiacie się jaka książka skłania do takich przemyśleń? Ano 'O smoku, który nie wiedział, ile kosztuje' autorstwa Katarzyny Ptaszyńskiej. To self publishing. I książka o której warto mówić dużo i głośno.
Bohaterem jest smok Piotruś. Pochodzi z dobrej rodziny, ma mnóstwo pięknych zabawek, chodzi do najlepszej szkoły i jest... Nieszczęśliwy. Pogłębia się to jeszcze, kiedy kolega mówi o nim, że nie jest wart funta kłaków. Piotruś nie wie co to funt i co oznacza całe stwierdzenie. Pyta o to nianię, pyta siostrę, ale żadna nie ma czasu by mu to wyjaśnić. Nie wspominając o rodzicach, którzy cały czas pracują, a swoją nieobecność starają się wynagrodzić prezentami. W końcu siostra mówi, że funt to waluta, pieniądz. Mały smok uważa więc, że skoro nikt nie chce dać za niego złamanego funta, to jest nic nie warty. I nikt nie będzie się nim przejmował, bo jedynie drogie rzeczy są wartościowe. I wtedy w jego życiu pojawia się Sebastian. Najpiękniejszy, najlepszy i najmądrzejszy smok, jakiego Piotruś kiedykolwiek widział...
Książka jest ciekawie napisana. W sposób subtelny porusza ważne tematy - o poczuciu wartości, o tym, że miłości nie da się kupić, a najcenniejsze co mamy w życiu to czas. Sięgnijcie po tę książkę. I pamiętajcie. Czasem ktoś mówi, że jesteście nic nie warci, by samemu poczuć się lepiej. Także głowa do góry i wiedzcie, że jesteście wyjątkowi. Każdy z Was. Więcej o książce na Instagramie na profilu @niezkrwiazduszyiserca

Polubienia

Komentarze

Instagram