O pewnym dyktatorze słów kilka

- Bardzo podoba mi się ta książka mamo. I chciałbym wyjaśnić temu panu, że nie tylko kwadraty są w życiu. Są też koła, trójkąty, prostokąty i inne figury. I to jest fajne, bo nie jest nudno. Smutno mi, że ten pan tego nie rozumie.

Mi też jest smutno. I boję się tego, co dzieje się w naszym kraju i w wielu innych miejscach na ziemi. Tym bardziej, że dzieje się pod płaszczykiem demokracji. A niektórzy ludzie... Cóż, zapominają o tym, co było kiedyś. Dlatego tak ważne jest by pamiętać, by młodych edukować. By im pokazywać co jest nie tak w dyktaturze. Bo to ona będzie bohaterką dzisiejszego posta.

A wraz z nią 'Dyktator', którego autorem jest Ximo Abadia (przekład Tomasz Pindel) od Wydawnictwa Format i który powinien być w każdym domu. Bo to książka ostrzeżenie. W bardzo prostych, krótkich zdaniach autor pokazuje, co może się stać, kiedy przestaniemy pamiętać.

To nie jest książka historyczna, aczkolwiek inspirowana życiem generała Franco. To książka ponadczasowa, opisująca dyktaturę, wszystkie dyktatury i pokazująca, jak bardzo są niszczycielskie.

Bohaterem jest Frank, zwany 'Zapałką'. Frank ma pewną obsesję. Szanuje tylko kwadraty. Uważa, że tylko one mają prawo istnienia. Wstępuje do szkoły wojskowej, potem zostaje wysłany na pustynię i wraca jako bohater. To co zastaje w swoim rodzinnym mieście bardzo go złości. Nie ma tam tylko kwadratów. Są koła, trójkąty i prostokąty. Frank się na to nie zgadza i wszystkie je rozbija...

Ukazane są też jego dalsze losy. Pozorna kara, chęć zemsty, podporządkowanie sobie mas. I to, że kiedy w końcu Frank znika na dobre, ludzie tworzący historię zasłaniają wszystko kurtyną milczenia i niepamięci.

Książka jest mistrzowsko zilustrowana. Ta cała prostota, te mocne kolory i dużo symetrii - robi swoje. Oddziałuje na człowieka mocniej niż niejeden przekaz w telewizji. Oddziałuje też prostota przekazu. Bo i dyktatura jest prosta. Ma być tak jak ja i mi podobni chcemy. A każdy kto myśli inaczej... Cóż, znika. Nie liczy się, przestaje istnieć.

Pamiętajmy o tym, by znów wyznawcy jedynie kwadratów, nie doszli już nigdy do władzy. Pamiętajmy o przeszłości. To ona wszak kreuje przyszłość.

Polubienia

Komentarze

Instagram