O nowościach w życiu dziecka i jak sobie z nimi radzić

Dziś książka do której zabieraliśmy się długo. Za długo. Ale albo czasu brakowało, albo synowie chcieli po raz setny czytać znane tytuły. I tak się stało, że usiedlismy do niej niedawno. I to dlatego, że starszak ma jakieś problemy z adaptacją - jakbyśmy wrócili do początków przedszkola. A jako, że do tej pory Trefliki pomogły nam w kilku trudnych sytuacjach, to i tym razem postanowiłam dać im szansę. I... Chyba podziałało 😁
Książka ta to 'Przeprowadzka i inne zwroty akcji' od Wydawnictwa Trefl. Autorką opowiadań jest Liliana Fabisińska, a ilustracje przygotował Piotr Brydak.
Jeśli zerkniecie na spis treści i wnikliwie przeczytaliście początek postu pewnie nie będziecie zdziwieni, że czytać zaczęliśmy... Od końca. Ostatni rozdział bowiem traktuje o pierwszym dniu w przedszkolu i jest jak znalazł dla nas. Mimo, że już drugi rok przedszkola za nami.
Poruszonych jest tu dużo innych, często trudnych dla dzieci sytuacji. Jest tytułową przeprowadzka, która potrafi wywrócić do góry nogami życie dorosłego, a co dopiero dziecka. Tutaj co ciekawe nie przeprowadzają siw Trefliki, a... Wujcio - niewidzialny przyjaciel Treflika i Treflinki, który do tej pory mieszkał w starym pudełku. Teraz dzieci chcą mu wybudować specjalny domek, w którym poczuje się wyjątkowo dobrze. Tylko, że on sam o przeprowadzce nic nie wie. I jakoś nieszczególnie chce opuścić swoje ciasne, ale własne pudełko.
Znajdziemy tu też opowiadania o tym co zrobić kiedy zniszczy się coś, co bardzo lubimy; jak postępować kiedy pokłócimy się z przyjacielem czy jak poradzić sobie z nieobecnością mamy. Jest też co nieco o stosunkach między rodzeństwem. Są tu jeszcze inne opowieści. Jakie? Nie zdradzę, musicie zerknąć sami.
Fajne jest w tej książce również to, że autorzy zadbali o wstęp dla rodziców. Nie zapominajmy, że nam też jest czasem ciężko. Musimy pamiętać o sobie, swoim zdrowiu, samopoczuciu, o swoich zasobach - by móc dobrze opiekować się dziećmi. Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko i na odwrót. Polecamy tym, którzy czasem czują się zagubieni, chcą mieć pomoc w rozmowach z dziećmi, ale też tym, którzy kochają Trefliki!

Polubienia

Komentarze

Instagram