O kurach słów kilka. Uwaga, to ważna książka

Wiecie, że kury są dobre z matematyki? Mają dobrą pamięć, są empatyczne - wyczuwają smutek, radość, a nawet strach. Potrafią też ze sobą... Rozmawiać.
Rozmowna jest również bohaterka przepięknej książki, która uwrażliwia nas na cierpienie tych, którzy zazwyczaj głosu nie mają. A szkoda, bo mogliby opowiedzieć dużo. I niestety raczej smutnych historii. Ta książka to 'Jasnopióra uratowana kura' Leslie Crawford z ilustracjami Sonji Stangl. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Studio Koloru. Opowieść ta jest zainspirowana historią kur z Croton w stanie Ohio ocalałych z tornada, które zniszczyło ich fermę.
Jasnopióra na początku jest po prostu Kurą. I to nieszczęśliwą. Dobrze czuje się jedynie kiedy śni i tuż po przebudzeniu. Wtedy może sobie wyobrażać, że lata. Niestety w realnym życiu ledwo może się obrócić wokół własnej osi. Ot i tyle. Żyje w zamknięciu odkąd pamięta.
Tego dnia Kura czuje, że oto nadciąga coś wielkiego. Coś, co odmieni jej życie na zawsze. I faktycznie to coś - tornado - nadchodzi i niszczy jej dotychczasowy dom. Wszystko co znała. A ją samą i kilka jej koleżanek wynosi daleko, daleko. Do świata gdzie świeci słońce, trawa zielenią zachęca by po niej stąpać, a wiatr rozwiewa pióra. Do świata gdzie spotyka kogoś, kto już na zawsze stanie się jej przyjacielem. I da jej imię. Jasnopióra.
To przepiękna książka, która pozwala uwrażliwić najmłodszych na krzywdę i nieludzkie warunki, na jakie narażone są kury. Co ważne - nie ma tu pokazanego okrucieństwa. Książka nie epatuje brzydotą czy szczegółami. Efekt robią początkowo ciemne, przygnębiające ilustracje. Mój starszy syn, kiedy je zobaczył, powiedział, że nie chciałby nigdy być taką kurą. Kurą w więzieniu. Nie mógł zrozumieć jak ktoś może dopuścić, by kury siedziały jedna na drugiej i nie mogły grzebać sobie w ziemi i wyciągać smakowitych robaczków. Kibicował Jasnopiórce w jej wędrówce. Bardzo spodobały mu się też kurze ciekawostki zamieszczone na końcu książki.
Jeszcze ilustracje. Bardzo wymowne. Ciekawie podzielone na czas smutny i czarno-biały i na ten lepszy - pełen kolorów, przygód i szczęścia. I kąpieli. Piaskowych. Polecamy!

Polubienia

Komentarze

Instagram