O kochaniu siebie

Czas na kolejną część serii 'TAK!'. Bardzo ważna i absolutnie wskazana dla każdego. To 'TAK! Kocham być sobą!' z tekstem Beth Cox i ilustracjami Vicky Barker wydana przez Smart Books.
Ta książka to wielka pochwała każdego z nas z osobna. Bardzo podoba mi się stwierdzenie z jednego z rozdziałów - 'Składasz się z gwiezdnego pyłu'. Piękne, poetyckie, metaforyczne, prawdziwe. To chyba moja ulubiona część. Sama dużo z niej wyniosłam. I sporo zrozumiałam. Na przykład to, że... Tzw. 'normalność' nie istnieje. Bo każdy z nas tworzy sobie swoją normalność. Żaden typ wyglądu, kolor skóry, budowa ciała, model rodziny czy religia nie jest bardziej normalny od innych. Jest po prostu inny (nie znaczy gorszy!), niepoznany i może przez nas jeszcze niedostatecznie zbadany.
Uwielbiam w tych książkach bohaterów, o których do tej pory nie wspomniałam, a którzy łączą wszystkie części. Nie wszyscy są 'piękni' w pojęciu zwyczajowym, kreowanym np. przez media. Nie przeszkadza im to jednak w byciu pięknymi w pojęciu ludzkim. Niektórzy mają blizny, inni aparaty słuchowe, rude włosy czy okulary albo inny kolor skóry. Wszyscy są piękni, wartościowi, cudowni. Wszyscy są prawdziwi. A na koniec chciałam Wam zacytować przesłanie, słowa Yasmin  Ahmad, które najbardziej mi utkwiło z tej części: 'Idealnie jest być nieidealnym, ponieważ ideał składa się z wielu nieidealnych cech, które łączą się, by stworzyć coś perfekcyjnego'. I z tą myślą Was zostawię. Bądźcie nieidealni.

Polubienia

Komentarze

Instagram