O kłamstwie i nie tylko

No dobra. Będzie książka kontrowersyjna. Taka, która wielu się nie podoba. Przez wzgląd na ilustracje. Ja odwrotnie - ilustracje kocham (ale ja wychowana na Salvadorze Dalim inaczej patrzę na świat 😂), ale historia do mnie nie przemawiała. Moje nastawienie zmienił syn, który z historii owej wyciągnął dużo dobra. Ale, po kolei. Mówię o książce 'Co boli najbardziej na świecie' duetu Paco Liván i Roger Olmos. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Tako w kolekcji OQO. To historia hieny i zająca. Spotykają się w drodze nad rzekę i idą razem łowić ryby. Zając zadaje hienie filozoficzne pytanie: co boli najbardziej na świecie? Ta zaczyna mu mówić o bólu fizycznym, np. takim, który wynika z nadepnięcia przez słonia czy bólu zębów. Zając się z nią nie zgadza i zaczyna przekonywać, że najbardziej boli kłamstwo. Hiena nadal nie jest przekonana, więc nasz uszasty bohater chce jej to udowodnić. W tym celu idzie do królewskiego pałacu i... Robi kupę przed wejściem. Po czym namawia muchy, by pomogły mu w kłamstwie. Król robi swoiste przesłuchanie w celu odnalezienia winnego. Kiedy nikt się nie przyznaje - woła muchy, ekspertki w dziedzinie... No wiecie jakiej 😉 te kłamią i jako winowajcę wskazują hienę...
- Królik źle zrobił mamo, bo kłamać nie można. Do tego przekonał innych do kłamstwa, a to jeszcze gorzej. I szkoda mi hieny wiesz, bo przecież każdego może boleć coś innego. Mnie palec, a ciebie to, że brzydko się odzywam do brata - tak podsumował całą historię mój prawie czterolatek. I wyciągnął z niej dokładnie to, co mi nie pasowało. Każdy może wierzyć w co chce. I nikt nie powinien nikogo przekonywać do swoich racji. A już na pewno nie przy pomocy kłamstwa i intryg.
No dobra. Jeszcze ilustracje. Zarówno ja, jak i mój starszy syn je uwielbiamy. Mówi, że są prawdziwe i wcale go nie przerażają. Mówi o emocjach, mówi o złych oczach królika. Mówi o kolorach, o koronie króla i o zróżnicowanych czcionkach. Mówi, że te ilustracje są pełne. A ostatnia, ze smutną hieną odchodząca w stronę zachodzącego słońca łamie mu serce. I jest prawdziwa i wzruszająca. A ja w pełni się z nim zgadzam!

Polubienia

Komentarze

Instagram