O inności i cudownym chłopcu

Żuń jest mały. Żuń jest mądry. Może jeszcze niezbyt dużo mówi, ale to co sobie myśli - to jego. I nasze. Za sprawą pewnej mądrej kobiety. Autorki książek i mamy Żunia. A właściwie Dominika, którego alter ego to właśnie Żuń.
Ale, po kolei. Książka o której mówię, którą chcę Wam dziś pokazać, przy której śmiałam się w głos, a czasem wzruszałam to 'Świat według Żunia' Igi Zakrzewskiej-Morawek z ilustracjami Dominiki Cierplikowskiej. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa.
To książka pamiętnik, książka opowieść filozoficzna, książka zapis chwil i obrazów. Książka którą się połyka - za pierwszym razem. A za każdym kolejnym (wierzcie mi, będzie ich wiele) smakuje, delikatnie, po kawałeczku. Książka napisana tak pięknym językiem,  że chce się w niej zanurzyć. Uwielbiam jak ktoś mówi do mnie tak jak autorka. Jak mówi tak, jak Żunio. I mimo, że opowiada o codzienności, o zmywarce, wizycie u dziadków, burzy i o tym, jak rosną włosy - robi to w taki sposób, że klękajcie narody. Serio. Jest przy tym niezwykle intymna. Niezwykle ich - tej trójki tworzącej rodzinę. A właściwie czwórki - mamy, taty, Dominika i Żunia. Czuję się trochę, jakbym ich podglądała. Jakbym wpadła w odwiedziny i zasiedziała się. Bo łatwo się w ich świecie zasiedzieć. W tym łóżku, które staje się całym światem. W tej kuchni ze zmywarką, z rajtuzami w które trzeba się wbić i płatkami kulkami - które trzeba ukraść. I pożreć. I z makaronem, którego się nie zjadło. I miętą - w doniczce. Z telewizorem, który jest tylko u dziadków i psem, którego nie ma. I z Dariuszem. Kim jest Dariusz? To już musicie sprawdzić sami.
To książka którą się przeżywa. Którą się czuje. Książka, do której trzeba dojrzeć. I z którą się dojrzewa. Z każdą stroną, każdym słowem i każdą ilustracją. Tych ostatnich jest mało, ale są wyjątkowe. Nie zapomnicie ich.
Nie zapomnicie też Żunia. Zostanie z Wami zawsze. W sercu.
Polecam. Bardzo.

Polubienia

Komentarze

swietliczanka
swietliczanka,

Domniemam,że to pozycja o życiu wspaniałego autystyka 😊

nouw.com/swietliczanka
dziecioczytanie
dziecioczytanie,

Nie, cudny achondroplastyk. Czyli potocznie karzełek.

nouw.com/dziecioczytanie

Instagram