O iglaku, który ogrzewa serca

Dziś mam dla Was prawdziwą perełkę. Ośmielę się nawet napisać, że to takie  małe arcydzieło. Nie tylko wizualne, ale również jeśli chodzi o przesłanie. Bo tekstu jest tu niewiele, ale o znaczeniu ogromnym.
Ta książka to jedna z tegorocznych świątecznych propozycji Wydawnictwa Dwukropek. To 'Choinka. Jestem, jaka jestem', której autorem jest Yuval Zommer (tekst i ilustracje).
To co już na samym początku chwyta za serce, to dedykacja - dla lasów. Bo i las jest tu jednym z bohaterów. Nie wiem czy nie najważniejszym. Las, symbolizujący naturę, dom i ostoję. Las, będący życiem i te życie dający. To w nim rodzi się i wzrasta Choinka. Ta tytułowa, ale również inne. Rosną przez miesiące i lata, są świadkami zmieniających się pór roku. Mija wiosna, lato i jesień. Nadchodzi zima. A wraz z nią ludzie, którzy niestety wycinają część drzewek, by przyozdobić je i postawić w domach.
Zostaje jedynie nasz iglak. Choinka jest sama, drży - nie wiedzieć czy bardziej że smutku i ze strachu czy z zimna. Nie chce być sama. Zaczyna zastanawiać się, czy na pewno wszystko z nią ok. Czy jest taka, jaka być powinna. A może coś z nią nie tak, może jest nie dość ładna, nie dość dobra? Dlaczego nikt jej nie chce?
I nagle, nastaje dzień. A wraz z nim pojawiają się inni mieszkańcy lasu. Zaraz, zaraz. Coś niosą w łapach...
Więcej Wam nie powiem. Bo ta książka to też tajemnica. Nawet wtedy, kiedy przeczyta się ją wielokrotnie. Kiedy doskonale zna się każdy szczegół, każdą ilustrację, każde słowo. Cały czas ma się wrażenie, że tu jest coś więcej. Coś, co inaczej zrozumie dwulatek, inaczej nastolatek, a jeszcze inaczej dorosły.
Dla mnie to książka o samotności. O pędzie do doskonałości, który narzuca nam dzisiejszy świat. To też książka o konsumpcjonizmie, który wypiera prawdziwą ideę świąt. Prawdziwą ideę wszystkiego.
To w końcu książka o akceptacji. I nauka - najlepsza, jaką możemy otrzymać. Bo traktująca o tym, czego nie możemy zmienić. I czego często zmieniać nie trzeba. Bo dobrze jest jak jest. A my jesteśmy, jacy jesteśmy - każdy na swój sposób piękny.

Polubienia

Komentarze

Instagram