O empatii w ciekawy sposób

- 'No mamo, no postaw się na moim miejscu, co?! Czy ty byś wolała sprzątać zabawki czy siedzieć i oglądać serial? No to już wiesz jak ja się czuję jak mnie prosisz żebym posprzątał'.
Nie wiem czy czytanie mojemu dziecku książki, którą dziś chcę Wam pokazać było dobrym pomysłem 😄 po lekturze bowiem mam w domu najbardziej empatycznego osobnika ever 😁😅
Książka o której mowa to 'Postaw się na moim miejscu' Susanny Isern (w tłum. Tomasza Pindela) z ilustracjami Mylène Rigaudie wydana w ramach kolekcji OQO przez Wydawnictwo Tako.
Zacznijmy od tego, że książka jest przepiękna. Ilustracje bardzo do mnie przemawiają, chociaż są tak naprawdę bardzo proste i bez jakichś, nazwijmy to, fajerwerków. Postaci są sympatyczne, łąka jak żywa - aż czuć wiosnę!
Bohaterem opowieści jest Pasikonik. Wczesną wiosną wyrusza na spacer by spotkać się z przyjaciółmi których nie widział przez całą zimę. Zastanawia się co u nich i bardzo chce ich zobaczyć. Jako pierwszą odwiedza Biedronkę, która wywiesiła na sznurku swoje kropli, żeby wyschły a jedna z nich gdzieś się zawieruszyła. Pewnie pomyślicie, że Pasikonik pomógł jej szukać? Otóż nie, on stwierdził tylko, że sam nie ma żadnej kropki i nie wydaje mu się, żeby kropki były ważne. I poszedł dalej. Podobnie bagatelizował problemy kolejnych przyjaciół. Aż w końcu mu też przydarzyło się pewne nieszczęście... Czy wtedy ktoś postawił się na jego miejscu? Jak zareagowali przyjaciele? I czym w ogóle jest ta cała empatia?
Odpowiedzi znajdziecie w książce. Mój prawie 4,5-latek jest nią zachwycony. Bardzo zżył się z bohaterami, najbardziej polubił Pszczołę i Stonogę. I od razu wiedział jak ważne jest by pomagać innym, a już szczególnie przyjaciołom. Jak sam przyznał 'trzeba tak robić, pomagać, bo świat jest tak stworzony. I już!'. Zatem pozostaje mi jedynie dodać: 'I już! ' 😁 i polecić z całego serca.

Polubienia

Komentarze

Instagram