O dziewczynce z ogromną wyobraźnią

No dobra. Była ulubiona część moich dzieci, to teraz będzie moja ulubiona. 'Astrid Lindgren' to kolejna część serii Mali Wielcy autorstwa Marii Isabel Sánchez Vegary z ilustracjami Linie Hunter. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Smart Books.
Astrid kocha wielu. I to nie tylko dzieci - ale i dorosłych. Wielu kojarzy się z dzieciństwem, beztroską i czytaniem pod kocem z latarką. Któż z nas nie chciałby mieć zgranej paczki jak dzieci z Bullerbyn czy mieszkać w Willi Śmiesznotce jak Pippi Pończoszanka?
Wszystkich tych bohaterów do.zycia powołała Astrid. Ta szwedzka pisarka już od najmłodszych lat uwielbiała snuć opowieści. Historie, które wymyślała były baśniowe i wyjątkowe. Wychowywała się na farmie, dużo czasu spędzała na łonie natury. Miała dzieciństwo, którego niejeden mógłby pozazdrościć. Tak wspaniale, że nie chciała nigdy dorosnąć. Kiedy miała cztery lata, koleżanka przeczytała jej bajkę. I wtedy Astrid poznała siłę wyobraźni. Pokój zaroił się od czarownic, olbrzymów i wróżek. Wszystko za sprawą jednej, małej książki. Astrid od tamtej pory że wszystkich sił chciała nauczyć się czytać. A kiedy jej się udało... Czytała cały czas. Nie mogła przestać! Kiedy dorosła - Astrid pracowala w gazecie i była samodzielną mamą dla swojego syna Larsa. Później wyszła za mąż, urodziła córkę Karin i była cudowną mamą. Taką, która sama nie zatraciła w sobie dziecka i która uwielbiała z najmłodszymi spędzać czas i aktywnie towarzyszyć im w zabawie. Snuła też historie. Różne. Kiedy Karin zachorowała, Astrid żeby trochę ją pocieszyć i zapewnić rozrywkę - wymyśliła postać Pippi Pończoszanki - dziewczynki, która zrewolucjonizowała literaturę dziecięcą. A później narodziło się jeszcze mnóstwo innych, ciekawych bohaterów...
Bardzo podobają mi się ilustracje w tej części. Są rysowane trochę na dziecięcą modłę, jakby to dzieci maczały w procesie rosowania palce. Idealnie pasują do Astrid i opowieści o niej. Wzruszają i pomagają odnaleźć w sobie wewnętrzne dziecko, które tkwi gdzieś tam w każdym z nas.
Na końcu książki tradycyjnie już znajdziemy oś czasu i nieco informacji o bohaterce. Wszystko podane w prosty sposób. Polecamy!

Polubienia

Komentarze

Instagram