O drzewach prawie wszystko

Dzień dobry! Dziś książka, którą powinien mieć absolutnie każdy. Pełna wiedzy, pięknych ilustracji i natchnienia. I o tym ostatnim napiszę więcej za chwilę. Najpierw wspomnę, że na myśli mam książkę 'Rozpoznaję drzewa' z serii Młodzi Przyrodnicy od Wydawnictwa Wilga. Autorką jest Patrycja Zarawska, a ilustracje przygotowała Katarzyna Urbaniak.
Dobra, piszę o tym wspomnianym natchnienie, bo nie wytrzymam 😁 jak książka o drzewach może być natchnieniem? Ano może. I to z powodzeniem. Drzewa to nasi przyjaciele. Powinniśmy o nie dbać, bo gdyby nie one, nie byłoby nas. A może raczej nasze 'bycie' byłoby zdecydowanie trudniejsze niż jest. To drzewa, jak wszystkie rośliny, zamieniają dwutlenek węgla w niezbędny nam do życia tlen i oczyszczają powietrze. Otaczają nas zewsząd - a raczej otaczały. Bo coraz częściej są wycinane i niszczone. Nie możemy dopuścić do tego, by zniknęły. To zadanie dla nas i naszych dzieci. Mam nadzieję, że nie skończy się tak, że niektóre z drzew za kilkanaście lat będziemy mogli oglądać już tylko w książkach - jak ta.
A bohaterami są tu i dąb szypułkowy i buk zwyczajny. Jest i pan jesion wyniosły i piękna pani - Lipa Drobnolistna. Jest wierzba biała czy wiąz pospolity - zwany też polnym. I wiele, wiele innych drzew. Każde piękne, każde niepowtarzalne i wyjątkowo potrzebne. Nie dajmy im zniknąć. Dbajmy o nie. A one... Zadbają o nas. Polecam książkę. Warto ją znać, mieć i do niej wracać. Chociażby podczas spacerów po parku czy lesie.

Polubienia

Komentarze

Instagram