Niezwykły, niebieski miś zaprasza do swojej krainy

A gdyby tak przenieść się na trochę do Krainy Wiecznego Słońca? Kusząca propozycja, szczególnie teraz, kiedy za oknem słońce pojawia się już tylko w przebłyskach.
A jeśli jeszcze tę krainę zamieszkuje plejada cudownych bohaterów, to nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne. Tak właśnie jest w książce 'Miś Fantazy' Ewy Karwan-Jastrzębskiej z ilustracjami Joanny Sedlaczek wydanej przez Grupę Cogito. To zbiór opowieści które łączy tytułowy bohater - Miś Fantazy. Jest niebieski, miły i ufny. Jest też mądry, oddany swoim przyjaciołom i ciekawy życia. Uwielbia przygody i ma ich mnóstwo. Wraz ze wspomnianymi przyjaciółmi: czarodziejem Prospero, Zagadką, złotowłosą Julką czy Żabą Kapa Kapa wędruje, podróżuje, przekazuje nam wiedzę o świecie. I tym fantastycznym i tym naszym. Bo w tej książce jest wszystko to, co powinno być w naszej rzeczywistości. Co powinno się liczyć. Jest odpowiedzialność za innych. Jeśli altruizm. Jest ciekawość świata, zagadki i wiara w magię. Jest wszystko to, co w dzieciństwie liczy się najmocniej. I pozwala do czasu dzieciństwa wrócić. Wystarczy poczytać, a potem zamknąć oczy i przenieść się w świat Misia Fantazy. I to nie tylko do Krainy Wiecznego Słońca. Również do Krainy Chrapiennej, na lustrzaną wyspę oraz w straszne miejsca - jak Mroczna Kraina czy las pełen Drzew Zapomnienia. Nie obawiajcie się jednak. Straszne miejsca są potrzebne, żeby pokazać dzieciom, że nawet w bajkach nie jest tylko i wyłącznie kolorowo. Że, tak jak w życiu, są tam źli ludzie, złe miejsca i, że można sobie z nimi poradzić. Będąc razem, wspierając się i nie poddając.
To opowieść pełna ukrytych sensów, które wychwycą dorośli i starsze dzieci. Chociaż mój czterolatek też sporo mądrości tutaj znajduje. Bez problemu rozróżnia kto jest dobry, a kto zły. Ale i w tych złych widzi nieco dobra bo wie, że świat nie jest czarno-biały.
Muszę wspomnieć o ilustracjach, które są bardzo baśniowe. Uwagę zwraca też mapa Krainy Wiecznego Słońca, umieszczona na wyklejce. Bardzo podoba się mojemu starszakiem, który zanim zaczniemy czytać kolejny rozdział wraca do niej i wnikliwie studiując. Już nawet nie muszę mu czytać co gdzie jest - sam to pamięta.
Książka jest przepięknie wydana. Twarda oprawa, dobrej jakości papier. W środku tasiemka, która jest zakładką. Książka przychodzi zapakowana w woreczek z nadrukiem ściągany sznureczkiem. To nie byle jaki worek, ale woreczek na sny. Korzystamy z niego codziennie rano, tuż po przebudzeniu. Wiele snów już tam mieszka. I tworzą swoją własną, wyjątkową krainę.
Bardzo polecamy Wam tę książkę. I serial animowany, który powstał na jej podstawie. Nie ma co tu kryć. Miś Fantazy rządzi 💙

Polubienia

Komentarze

Instagram