Niezwykła Dolina Tumilu

Dziś cudem udało mi się wydrzeć książkę dzieciom, więc korzystam i napiszę o niej słów parę. Ta książka to 'Tutu i najgorszy dzień' - jedna z opowieści z Doliny Tumilu autorstwa Ewy i Marty Dahlig. Kiedy pierwszy raz ją przeczytałam, rozejrzałam się dokładnie po pokoju. Zajrzałam we wszystkie kąty. Pusto. Wtedy pomyślałam, że to niemożliwe i, że autorki muszą jednak gdzieś w tym moim domu być i przyglądać się naszej codzienności. W końcu tak dobrze ją opisały 😉 myślę, że wielu z Was mogło mieć takie odczucia, bo to książka uniwersalna. I rację przyzna mi pewnie większość rodziców przedszkolaków. Tutu, tytułowy bohater, właśnie takim przedszkolakiem jest. Z całym wachlarzem zachowań malucha, który już biega, już gada i już zaczyna mieć własne zdanie ;) Tutu nie chce wstawać, bo to oznacza, że musi zostawić na kilkanaście godzin senną krainę pełną smakołyków. Nie chce jeść śniadania, bo czemu znowu kaszka a nie ciastka czy żelki? A poza tym kto by jadł śniadanie, skoro przygody wzywają?! I wtedy nadchodzi ukochana przez rodziców faza 'wszystko nie tak'. Bo słońce świeci za mocno. Bo warzywa są niefajne. Bo koleżanki się spóźniają, a samemu na placu zabaw jest nudno. Bo, bo, bo... U nas dziś był właśnie taki dzień, bo rano nie od tej strony co trzeba ukroiłam chleb 😂 jednak, jak to w bajkach (i w życiu często też) bywa wszystko udaje się naprawić. A dzień, który zaczął się tak źle - da się uratować. I niemała w tym rola przyjaciół.
Książka przekazuje dobre wartości. Pokazuje, że czasem warto się przyznać do błędu i po prostu odpuścić. I tyczy się to zarówno tych małych, jak i nas - mądrych, dużych, poukładanych 😃
Bardzo obawiałam się ilustracji, bo nie przepadam za przesłodzonymi, kolorowymi postaciami i bajkowymi sceneriami. A tutaj wystarczyło otworzyć książkę i zachwyt. Totalny. Kolory są soczyste, ale nie mdłe. Postacie mają to coś, co nadaje im charakteru. Mają mimikę, gesty które mówią bardzo dużo. Są po prostu prawdziwe. Mimo, że bajkowe. I podobają się dzieciom - a to chyba najlepsza rekomendacja. Poznajcie świat Tumilu. Warto!

Polubienia

Komentarze

Instagram