Nauka przez zabawę. Najlepsza na świecie

Dobry wieczór! Dziś książki, które zapewniały nam rozrywkę przez ostatnie kilka dni. Kolejne części serii Przygody z Nauką od Akademii Mądrego Dziecka. Autorami są Cécile Juga i Jack Guichard, a ilustracje przygotował Laurent Simon. Ukazały się nakładem Harperkids. Tym razem bohaterami niesamowitych doświadczeń są Cukier i Woda. W każdej z książek po krótkim wprowadzeniu mamy po 10 doświadczeń - prostszych i nieco trudniejszych. Ale takich, które można zrobić w każdym domu, z małą pomocą dorosłych. Chociaż do tej o cukrze musieliśmy kupić opakowanie (bo cukry raczej nie używamy, okazjonalnie wrzucam do ciasta 😉).
***
'Przygody z nauką. Cukier' to książka słodka, ale też ciekawa. Na początku dowiadujemy się, że cukier to nie tylko proszek czy kryształki. Może być serwowany również w postaci kostek. Jest biały, ale też i brązowy. Można z niego zrobić karmel i zawierają go praktycznie wszystkie produkty dostępne na rynku. Przecież fruktoza z owoców czy laktoza w mleku to też cukry.
Jeśli chodzi o doświadczenia, to dzieci mogą zrobić samodzielnie kostki cukru, cukier puder czy cukrowego lizaka. A czy wiecie, że można z białego proszku (czyli cukru pudru) zrobić klej? Bo ja nie miałam pojęcia. Skleić nim możemy np. Dwa ciastka! 😁 ot taki lukrowany klej 😉
Za sprawą doświadczeń z książki możemy też sprawić aby cukier podskakiwał, a olej... Tańczył! Jak? Sprawdźcie w książce.
***
Z kolei 'Przygody z nauką. Woda' to część w której co prawda jest dużo lania wody, ale żadnych dłużyzn tu nie znajdziecie 😉 jest krótko, rzeczowo i na temat. Smaku dodają komiksowe chmurki, za sprawą których bohaterowie książki wprowadzają nas w świat doświadczeń.
Na początku książki tradycyjnie mamy zapoznanie z tematem - w tym przypadku wodą. A później czekają na nas różne eksperymenty. Możemy np. zamienić wodę w ciało stałe (tak, tak, o lód tu chodzi), wyczarować deszcz i stworzyć różne mieszanki. Zaskoczę Was pewnie, że wody też możemy użyć jako kleju. Jednak doświadczenie, które zrobiło największe wrażenie na chłopakach to te, w którym przelewamy wodę ze szklanki do szklanki za pomocą papieru!
Książki cudownie wprowadzają w świat nauki. Potrafią wzbudzić zainteresowanie - a to najważniejsze. Bo bez szczerego zainteresowania nauka nie ma sensu. I nie cieszy tak, jak powinna.
Polecam niezmiennie. I przedszkolak i dzieci wczesnoszkolnej będą zadowolone. Wy zapewne też 😁

Polubienia

Komentarze

Instagram