Na gniew sposobów kilka

Dziś mam dla Was książkę bardzo ważną, potrzebną i taką, która przyda się na lata. I to nie tylko dzieciom, ale też i dorosłym. To 'Oswoić potwora gniewu' autorstwa Holly Forman-Patel (przekł. Anna Sawicka-Chrapkowicz) z ilustracjami Claudio Cerri. Ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego dla dzieci.
To książka, która przede wszystkim daje wiarę w siebie. Podkreśla siłę, jaką każdy z nas w sobie ma i z jaką, przy zastosowaniu odpowiednich technik i ćwiczeń, pokonanie gniewu stanie się pustką. Książka wprowadza w tematykę gniewu, autorka w prostych słowach wyjaśnia czym on jest i skąd się bierze. Są tu też wyszczególnione poszczególne etapy tego uczucia - od naburmuszenia i zrzędliwości, poprzez frustrację po rozsierdzenie. To za trudne określenia dla dzieci - pomyślicie. Otóż nie, mój syn dość szybko je przyswoił i zaczął używać przy atakach gniewu. Posługiwał się też minami, które są narysowane w książce i odpowiednie dla każdego z etapów. Ogólnie sporo tu informacji podanych i słownie i graficznie - w świetny sposób pomaga to dzieciom zrozumieć przekazywaną wiedzę. Są też eksperymenty, jak wulkan gniewu prezentowany przy pomocy... Puszki napoju gazowanego. Oczywiście trzeba go zrobić przy pomocy dorosłego, ale świetnie oddaje to, co dzieje się w ciele które jest zagnjewane. W końcu, kiedy poziom gniewu jest bardzo duży - wybuchamy. Podobnie jak otworzona wstrząśnięta puszka - z której napój nagle znajduje się wszędzie.
Co mi się bardzo podoba - mamy tu też położony spory akcent na dbanie o siebie. Często o tym zapominamy, a w kwestii emocji wszelakich to sprawa kluczowa.
Oprócz ćwiczeń znajdziemy tu też różne historie, z życia wzięte. To też fajny zabieg, bo pokazuje małemu czytelnikowi, że inni (nawet jeśli nieznajomi i w gruncie rzeczy odlegli) też doświadczają czasem gniewu i - co najważniejsze - radzą sobie z nim. Więc i my możemy.
To książka, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce. Nie tylko tej domowej, ale też szkolnej czy przedszkolnej. Niektóre z tych ćwiczeń spokojnie można robić w większej grupie. Bardzo polecamy.

Polubienia

Komentarze

Instagram