Na dobry sen i piękny dzień

Niebawem pełnia. U nas wiąże się to z tym, że młody gorzej śpi. Trudniej mu zasnąć i ma zdecydowanie więcej energii pod wieczór. Mamy kilka sposobów na wyciszenie, ale nie zawsze działają. Dlatego z ogromną radością powitałam w naszym domu kolejną książkę usypiankę - jak je nazywamy.
To 'Ada nie chce spać' - premiera odbyła Wydawnictwa Bis. Autorką jest Barbara Wicher, a ilustracje przygotowała Aneta Krella-Moch.
Książka jest całokartonowa, ma zaokrąglone rogi. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że jest jakby wyjęta z naszych czasów przez co przenosi mnie do lat dzieciństwa. Już od samego patrzenia na okładkę czuje się błogo. Przestają istnieć obowiązki, całe dorosłe życie. Mam znów 5 lat i zasypiam przytulona do babci, słuchając jej opowieści na dobranoc. Walczę z opadającymi powiekami, by dosłuchać historii do końca...
Tej opowieści też chce się wysłuchać do końca. Bo zarówno Ada, jak i jej mama oraz pozostali bohaterowie książki są sympatyczni, prawdziwi i bardzo bliskościowi.
Dziewczynka nie może zasnąć. A może raczej nie chce. W końcu tyle jest jeszcze do zrobienia, tyle zabaw do wypróbowania. Na dworze jest nadal widno i ciepło. Można jeszcze pobiegać, ale mama goni do łóżka. A Ada nie lubi spać. W końcu świat jest taki ciekawy! Jednak spać trzeba. Wie o tym wiecznie niewyspany tata, który przez to bywa humorzasty. Zresztą każdy z nas by był 😁
Ale o ile Ada nie lubi spać, o tyle uwielbia wieczorne rytuały - najbardziej wspólne czytanie. I to bohaterowie książki, zwierzątka, stają się tymi, którzy prowadzą dziewczynkę powolutku, krok za krokiem, do krainy snu. Jest małpka kapucynka, surykatka, są lwy, wielkie pandy, kangury i kilka innych. Wszystkie przypominają nas bardziej niż byśmy się mogli spodziewać. I wszystkie, tak jak my, potrzebują snu.
Książka jest przepięknie zilustrowana - w nieco starym stylu. Ilustracje są duże, wyraźne, a postaci sympatyczne. Szczególnie do serca przypadł nam leniwiec. Ta uśmiechnięta mordka jest cudna!
Tekstu nie jest ani za dużo ani za mało. Całości na spokojnie wysłucha już trzylatek. Ale i starsze dzieci książka zainteresuje.
Polecamy wszystkim tym, którzy mają problem z zaśnięciem. Ale też tym, którzy doceniają w książkach piękno i dobroć. Te wartości z pewnością tu znajdziecie.

Polubienia

Instagram