Modlitwy nie tylko dla najmłodszych

Mój syn ostatnio zapytał czy on może sobie pogadać z Jezusem. I jak ma to zrobić.
Powiedziałam mu, że oczywiście. Może z nim pogadać kiedy tylko będzie chciał. A użyć może słów, które uzna za stosowne. Które przyjdą mu do głowy. Nie musi silić się na jakieś kwieciste mowy. Jeśli chce pogadać, może to zrobić normalnie.
Bo to rozmowa, szczera, z serca, jest ważniejsza niż odklepywane na szybko modlitwy, których treści często nie rozumiemy. Mówimy po prostu, bez wniku to, czego kiedyś nauczyliśmy się na pamięć. Najlepiej bez wspomagania w postaci katechizmu czy modlitewnika.
Ale w sumie to dlaczego? Czy chcąc się pomodlić, po swojemu, okazujemy brak szacunku? Myślę, że nie. Dlatego tak spodobała mi się książka, którą niedawno otrzymałam do recenzji. Książka napisana z serca, co czuć. To 'Modlitewnik dla dzieci' Barbary Garczyńskiej wydany przez Promic. Ilustracje przygotowała Ewelina Jaślan-Klisik, a całość jest poręczna i robi dobre wrażenie.
Jest tu kilka modlitw, nazwijmy je, podstawowych. Takich, które pewnie każdy z nas zna. Jednak widząc je zapisane, na kartce, możemy przeczytać je na spokojnie, przeanalizować i sprawić, by nie były tylko powtarzaniem tego, czego się kiedyś nauczyliśmy. Ja sama, kiedy zobaczyłam słowa 'Ojcze nasz' zapisane czarno na białym - zaczęłam się zastanawiać i trochę bardziej analizować to, co i dlaczego jest w tejże modlitwie zawarte.
Ale jest w tej książce coś jeszcze. Są tu modlitwy, napisane przez mamę dla dzieci. I są piękne.
Podzielone wg różnych kategorii. Mamy tu np. modlitwy na różne okazje - poranną i wieczorną, przed szkołą i nań trudny dzień. Jest modlitwa po kłótni z rodzicami i za dziadków. Ale jest i pełna radości modlitwa na zakończenie udanego dnia. Na ilustracjach znajdziemy nie kogo innego, jak członków rodziny Nutów, znanych z innych książek Garczyńskiej. Ale nie tylko. Jest tu też np. Maryja, której wszelakie wizerunki bardzo lubi oglądać mój starszy syn. Książka sprawdzi się na prezent nie tylko dla bliskich, ale i dla samych siebie. Szczególnie, jeśli lubicie książki ładne.

Polubienia

Komentarze

Instagram