Miasto ze złotym sercem

Lubię książki, które przenoszą mnie w czasie. Taka jest właśnie ta, którą mam dziś dla Was. To 'Miasto ze Złotym Sercem' Agnieszki Suchowierskiej z ilustracjami Magdaleny Pilch. Ukazała się nakładem Fundacji Sąsiedzi.
Jest mi tym bardziej bliska, że opowiada o moim rodzinnym mieście - Białymstoku. Mieście w którym mieszają się kultury, które słynie ze swojej gościnności i magicznych miejsc, których jest tu całkiem sporo.
Miasto w którym drewniane domy kryją się w cieniu bloków i jeszcze (na szczęście) w niektórych miejscach, małych uliczkach, można poczuć klimat tamtego starego Białegostoku sprzed setek lat. Niestety coraz mniej już tych uliczek, coraz więcej betonu. Dlatego tym bardziej cieszy ta książka. Po jej przeczytaniu człowiek bowiem tęskni za brukowanymi uliczkami i domami pełnymi uroku, gdzie żeby mieć jabłko, wystarczyło otworzyć okno i wyciągnąć rękę by zerwać je prosto z drzewa.
Bohaterką książki jest Aga, a właściwie Agata. Dziewczyna, która wydaje się trochę nie pasować do swoich czasów. Która czuje więcej i... Nudzi się bardziej niż jej rówieśnicy. W Tyglu, restauracji, w której pracuje jej mama, znajduje przypadkiem w pudle ze starociami zabytkowy kalejdoskop. I to właśnie on staje się początkiem niezwykłej podróży. Podróży w czasie. Nagle Aga ma na sobie starodawną sukienkę, a na głowie dwa warkoczyki. Co więcej, wszyscy wokół też się w sieciówkach raczej nie ubierali. Wyglądają jak z innej epoki. Podobnie jak miasto, które dziewczyna zna przecież tak dobrze. Miasto ze Złotym Sercem. Dlaczego? To już musicie odkryć sami.
Książka jest wciągająca. Znajdziecie tu poszanowanie do tradycji, do historii. Mnóstwo tajemnic, które aż chce się odkrywać. Ludzi, którzy patrzą na nas ze starych fotografii i wydają się tak odlegli, tak inni od nas. A jednak, są tacy sami. Byli tacy sami. Bo tak samo jak ty czy ja kochali. Mieli ulubione smaki lodów, a w słoneczne dni wychodzili do parku. Tak samo jak my też się bali. Chociaż nie, oni jednak bali się ciut bardziej, bo nad ich głowami spadały bomby... Bo musicie wiedzieć, że Aga przenosi się nie tylko sto lat wstecz... Polecamy!

Polubienia

Komentarze

Instagram