Mali dyplomaci na start

Wiele razy słyszałam, że powinnam napisać książkę. Najlepiej razem z synem. Taką, która pozbiera nasze rozmowy - te poważne i te śmieszne. I nie powiem, zastanawiałam się nad tym. A odkąd przeczytałam książkę, którą dziś chcę Wam pokazać - myślę o tym coraz poważniej.
Ta książka to 'Mali dyplomaci czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat' Wydawnictwa SQN. Autorów jest w zasadzie dwóch - Łukasz Walewski i jego córka Marysia. Książka to zapis ich rozmów, nie tylko o zasadach dobrego wychowania.
Nie jest to poradnik, co mnie bardzo cieszy. Bo poradników nie lubię i nie uznaję. Jeśli miałabym tę książkę do czegoś porównać - to jest to taki wywiad rzeka. Dwójki bardzo świadomych (choć każde na innym poziomie) ludzi, którzy (co ważne!) nie tylko się lubią, ale również szanują. Ten szacunek do dziecka da się wyczuć w każdym słowie. I to chyba najbardziej urzeka w tej książce. I sprawia, że jest prawdziwa.
W poszczególnych rozdziałach, które wolę określać mianem rozmów, odnajdziemy wyjaśnienie różnych pojęć i wiedzę z zakresu ogólnie pojętego dobrego wychowania. Mamy tu opisane sytuacje w których używamy magicznych słów: proszę, dziękuję i przepraszam. Są wyłuszczone zasady jakimi powinniśmy się posiłkować przy stole, są podpowiedzi jak zaprosić kogoś na przyjęcie, czy kto powinien wypełniać domowe obowiązki i dlaczego warto sobie pomagać. Jest też poruszony temat pandemii oraz inności - bo kim właściwie owy inny jest, skoro i tak wszyscy się od siebie różnimy i każdy z nas jest wyjątkowy.
Są w końcu zadania skierowane do młodego czytelnika. Osobiście najbardziej podobają mi się rozmowy o pożyczaniu, zasadach fair play i o tym, jakie obowiązki mamy my rodzice wobec naszych dzieci. Bo, że mamy ich sporo to każdy powinien sobie uświadomić.
Książka jest też fajnie zilustrowana. Jest sporo kolorów, ale są na tyle stonowane i nie gryzące się, że nie stwarzają wrażenia przytłoczenia. Zastosowany jest tu też ciekawy zabieg 'dymkowania' niektórych wypowiedzi czy kwestii na które zdaniem autorów warto zwrócić uwagę i poświęcić im nieco więcej czasu.
Bardzo polecam Wam tę książkę. Myślę, że będziecie podobnie zachwyceni jak my 💙

Polubienia

Komentarze

Instagram