Małe, czyli o przemocy słów kilka

Święto niepodległości. Ja je rozumiem nieco inaczej niż pewnie większość. Dla mnie to nie święto państwowe, a wewnętrzne święto każdego z nas. Bo każdy z nas powinien być niepodległy. Również dzieci. A przez niepodległy rozumiem szczęśliwy. I nie obawiający się tego, że ktoś mu wyrządzi krzywdę. Szczególnie ktoś najbliższy.
Ten długi wstęp prowadzi nas do książki 'Małe' Stiny Wirsén (tłumaczenie Katarzyna Skalska), wydanej przez Wydawnictwo Zakamarki. To rzecz absolutnie wyjątkowa, bardzo potrzebna i obnażająca do cna nasze uczucia, nas samych. Wywołująca do tablicy i oczekująca na odpowiedzi, które każdy z nas musi udzielić przede wszystkim sam sobie.
To książka, która boli. Bardzo. Która uaktywnia wspomnienia. Nawet jeśli to nie my sami doświadczyliśmy przemocy. Nawet jeśli był to ktoś nam bliski. I nie, nie mówię tu o przemocy fizycznej. Znaczy nie tylko o takiej. Przemoc psychiczna jest równie straszna. Jeśli nie straszniejsza.
Małe, czyli główny bohater książki, mieszka w domu z dwojgiem dużych, którzy nazywają się Jedno i Drugie. Małe lubi, kiedy są w dobrym nastroju. Wtedy jest miło. Jest dobrze. W domu jest spokojnie i nikt nie nie kłóci. Niestety, nie zawsze tak jest. Są takie dni, kiedy Drugie złości się na Małe. Mówi mu, że coś zrobiło nie tak. A potem, w domu, Jedno i Drugie się kłócą. Bardzo intensywnie i bardzo mocno. Właśnie tak, jak tego Małe nie lubi. Tak, jak się tego boi. Tak, jak nie powinno się nigdy kłócić przy dzieciach. Bo one nigdy, podkreślam to - NIGDY, nie powinny być wciągane w sprawy dorosłych. Ono ma mieć szczęśliwe dzieciństwo. Bez kłótni, awantur i złych słów. W poczuciu bezpieczeństwa, miłości i troski. Czy to znaczy, że mamy się nie kłócić, my dorośli? Nie. Ale róbmy to tak, żeby dzieci nie musiały być świadkami. Bo to od nas zależy czy będą się czuły bezpiecznie. Czy będą zaopiekowane. A zaopiekowanie to nie tylko ciepłe buty i kurtka. To nie tylko kąt do spania i pełny talerz. To przede wszystkim miłość. I zdanie z książki, w którym zawiera się wszystko: 'Ten, kto jest duży, powinien opiekować się swoim małym'. Tak po prostu. To tylko i aż tyle. Pamiętajcie o tym. Zawsze.

Polubienia

Komentarze

Instagram