Mądrości psa i sowy, które przydadzą się każdemu z nas

Książkę, którą chcę Wam dziś pokazać, którą chcę zamknąć i podsumować rok, czytaliśmy długo. A jeszcze dłużej o niej i dzięki niej rozmawialiśmy. No książka to wyjątkowa. Dla dzieci, ale też dla dorosłych. Taka terapia bez terapii, balsam dla duszy.
To 'Przygody psa i sowy. Bajki o uważności' Agnieszki Jankowskiej-Figaj z ilustracjami Kamili Loskot. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Co Ja Na To.
To książka która może nie zmienia podejścia do życia, ale sprawia, że zaczynamy patrzeć na nie inaczej. Uważniej. Z większą dawką empatii. Widzimy je z perspektywy psa, który niczym dziecko jest ciekawy, niecierpliwy, łatwo poddaje się emocjom (nie wszystkie rozumiejąc i potrafiąc kontrolować), a do tego ma dobre serce. I jest ostrożny, a przy tym trochę nieprzewidywalny
Widzimy je również z perspektywy sowy, która jest uosobieniem rodzica idealnego. Stateczna, mądra (ale nie podpisująca się swoją mądrością), cierpliwa i wyrozumiała. Lubi i umie słuchać. Ale i jej zdarza się, że straci balans. Żeby nie zrobić wtedy nic pochopnie - sowa oddycha. W sposób uważny. Wystudiowany i bardzo nam wszystkim potrzebny. W sposób, którego z tej książki możecie się nauczyć.
To nie jest poradnik. I bardzo ten fakt cenię. To bardziej książka, która podpowiada. Naprowadza. Znajdziemy tu krótkie opowiadania dotykające życzliwości, szczęścia, wdzięczności i cierpliwości. Tego jak świadomie nie tylko oddychać, ale też być - istnieć i trwać. Jest o zmysłach, myślach i uczuciach. Wszystko napisane w sposób zrozumiały już dla czterolatka (przynajmniej ja mam w domu taki, bardzo rozumny jak na swój wiek, okaz 😁). Znajdziemy tu nie tylko opowieści, ale też pytania, zadania i ćwiczenia. Bardzo fajne, łatwe do wykonania i będące świetną zabawą. Są też notatki skierowane do dorosłych, które mogą pomóc dzieciom w rozumieniu pewnych kwestii, które wymagają wyjaśnienia przez rodzica czy opiekuna.
To książka, którą trzeba przeżyć. A takie są najlepsze, prawda?
Wszystkiego co najlepsze w nowym roku. Niech będzie spokojniejszy, zdrowszy i wspanialszy. I bardzo zaczytany.

Polubienia

Komentarze

Instagram