Litery i nuty oraz to, co je łączy

Mam dziś dla Was książkę niepozorną. Na okładce domki, latarnie i tytuł napisany dużymi literami. Jest szansa, że wzrokowcy przeszliby koło niej obojętnie. I byłby to błąd. Ogromny. Ponieważ w tej niepozornej okładce kryje się magiczna historia, która pomoże dzieciom nieco lepiej zrozumieć złożoności języka i muzyki.
Ta książka to 'Cztery sekrety poznania liter i nut'. Autorem jest Linas Kontrimas, a ilustracje przygotowała Inga Dagilė. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Tadam.
Można zaryzykować stwierdzenie, że świat składa się z dźwięków. I, że bez nich jest niepełny. Bo świat to ptak śpiewający o poranku na naszym parapecie. To handlarz na rynku zachwalający swój towar na głos. To kibice wznoszący okrzyki na meczu, diwa operowa wyśpiewująca arię i noworodek, który właśnie wydał z siebie pierwszy krzyk. A później, z biegiem czasu, dodawał do siebie różne dźwięki i tworzył pierwsze słowa i zdania. A jeszcze później nauczył się te słowa i zdania zapisywać. Nie tylko przy pomocy liter. Nauczył się też zapisywać dźwięki - jako nuty.
I właśnie słów i nut w tej książce znajdziecie sporo. Małe i duże, kanciaste i podłużne. Ale razem tworzące jedną całość. Mieszkające w domach - każdy z nich to imię i portret dla każdego z dźwięków. I tak brzmi pierwszy sekret poznania. Jeśli jesteście ciekawi jakie są kolejne - zajrzyjcie do książki. Nie zawiedziecie się.
Książka może się nam wydawać nieco abstrakcyjna. Nam dorosłym. Jednak mój czterolatek bez problemu zrozumiał o co chodzi z domkami dla liter i z czym wiążą się kolejne sekrety. To taki poziom abstrakcji, który akurat do niego trafił. Bardzo tę książkę polubił. Najbardziej wyklejkę, na której zapisany jest alfabet - i to polski! Ze wszystkimi 'ą', 'ę', 'ź' i 'ż'. Za sprawą tej wyklejki wiem, że książka na pewno posłuży nam długie lata, bo kiedy syn zacznie naukę czytania, to będzie ona nieocenioną pomocą.
Ilustracje jakie tu znajdziecie są trochę kanciaste, trochę techniczne. Nie powalają głębią kolorów czy zawijasami. Ale nam się podobają. Są zwyczajne, proste i przez to miłe dla oka.
Polecamy!

Polubienia

Komentarze

Instagram