Listy jak za dawnych lat. I to z zagadkami

Pozostańmy jeszcze w tematyce listów. Te, które chcę Wam pokazać są wyjątkowe, bo skrywają nie tylko tajemnice, ale też opowiadania, które najlepiej czyta się letnim popołudniem na kocu w ogrodzie (ale i w innych okolicznościach lektura będzie przednia). Bo nie dość, że opowiadania są wciągające i zaskakujące, to jeszcze pięknie zilustrowane. Wszystko zamknięte w kopertach, zaadresowanych do Waszych dzieci - gdzie oprócz opowiadań znajduje się też list od autorki. Radość wypisana na twarzach kiedy odbierają te listy od listonosza, albo wyjmują że skrzynki - bezcenna.
Wszystko to zasługa Natalii Lubińskiej, która wymyśliła formę i napisała wszystkie opowiadania nazwane zbiorczo 'Tajemnice. Detektywistyczne opowiadania wysyłane w listach'. Z kolei ilustracje przygotowała Małgorzata Herrera. Więcej o projekcie przeczytacie na stronie www.natalialublinska.pl zajrzyjcie też na profile dziewczyn.
Bohaterami opowiadań są Felek, Żelek i Helka. Dzieci, które zamiast tv i gier komputerowych wybierają piaskownicę, las i... Rozwiązywanie zagadek. Których wkoło nich jest zresztą bardzo dużo. Na nudę nie narzekają. To właśnie w piaskownicy nawiązuje się nic przyjaźni między Felkiem i Żelkiem. A jako, że żadna ekipa nie jest kompletna bez dziewczyny, to już wkrótce dołącza do nich Helka. W jaki sposób to Wam nie zdradzę - napomknąć mogę jedynie, że ma to związek z zagadką znikającej kanapki... Jest tu też opowieść świąteczna, o której już Wam kiedyś pisałam. Oprócz niej w kopercie znajdziecie też przepiękny obrazek, który miło ogrzewa serce, mimo iż zima szaleje na nim w najlepsze. W innych listach mamy m.in. wiadomość napisaną sympatycznym atramentem.
To co wspaniałe, to analogowość listów. I to nie tylko w formie. Ta analogowość jest też w opowiadaniach. Czytając je można zatęsknić za światem bez komórek, krzyczeniem 'mamo!' pod oknem, kiedy chciało się zostać dłużej na dworze. Albo kiedy doskwiera nam głód i tylko mama może zrzucić z balkonu kanapkę ;) to też opowiadania o przyjaźni i wzajemnym szacunku. O małych ludziach, którzy się dopełniają. I mają żyłkę prawdziwych detektywów, którym żadna zagadka niestraszna.

Polubienia

Komentarze

Instagram