Lem i jego opowieści w pięknej książce

Dziś książka przepiękna, ważna, ale też trudna. Myślę, że zdecydowanie dla starszych dzieci niż pięcio- czy nawet siedmiolatki. Owszem, może się nadawać do nauki czytania, ale żeby ją zrozumieć trzeba się postarać. Bo jest pięknie zawiła i nawet ja wciąż ją czytam, przeżywam i trawię. I zachwycam się językiem metafor jakim została napisana.
Okej, po tym przy długim wstępie mogę Wam już zdradzić, że będzie o książce 'Lem i zagadki Kosmosu'. Autorem jest Marcin Baran, a piękne ilustracje przygotował Tomek Kozłowski. Ukazała się w ramach serii Czytam sobie (poziom 2 Fakty) od Harperkids.
Tekstu jest tu trochę, ale nie jakoś strasznie dużo. Książka ma niewielki format i miękką oprawę. Okładka ze skrzydełkami fajnie się sprawdza, bo może działać jak zakładka. Przynajmniej my ją tak wykorzystujemy 😉 z przodu ma skrzydełku mamy słów parę o autorze i ilustratorze, a z tyłu jest dyplom sukcesu dla małego czytelnika. Można wpisać tam imię i nazwisko oraz wkleić jedną z naklejek dostępnych na arkuszu na końcu książki (jest ich aż 6 i są wyjątkowo kosmiczne!). Na tym samym skrzydełka jest też szynki quiz wiedzy odnośnie książki.
A sama książka traktuje nie tylko o Lemie i wybranych wydarzeniach z jego życia, ale również o wszechświecie, Kosmosie i ogólnie rozumianej materii. Tak jak już wspomniałam pełno tu metafor, momentami wręcz filozoficznych znaczeń. Mojemu pięciolatkowi się podobało, ale mówił, że tego czy tamtego nie rozumie. Trochę więc czasu poświęciliśmy na tłumaczenie i słów i faktów. I to też było fajne, ale pod warunkiem, że dziecko czyta z kimś kogo może zapytać o różne rzeczy.
Myślę, że warto jednak mieć tę książkę w domu, dla samego siebie i na zaś. Nawet jeśli nie lubi się fantastyki czy nie rozumie Lema (dla mnie nadal jest on o tyle fascynujący, co trudny). Myślę, że po obcowaniu z nią - zarówno jeśli chodzi o tekst, jak i o ilustracje, ochota na Lema Was dopadnie. I skończy się wycieczką do biblioteki, tak jak to się stało w moim przypadku 😁

Polubienia

Komentarze

Instagram