Książka ze smakiem. Zajrzyjcie do środka

Witam Was w czwartek, który przy okazji jest Międzynarodowym Dniem Bez Diety! 😁 czy zjadłam z tej okazji pączka? Być może 😁 ale później 'zrównoważyłam' to jabłkiem 😁😉
I w związku z dzisiejszym świętem będzie książka wyjątkowa, zapełniająca lukę na rynku, mądra i ciekawa. A przy tym wciągająca i fajnie tłumacząca różne kwestie - 'Kamilka i Mateuszek zdrowy mają brzuszek' Kamili Ziemann wydana przez Efekt. Ilustracje przygotowała Maja Jarzębowska, oprócz tej okładkowej, która jest autorstwa Daniela Włodarskiego.
Jedną z najważniejszych rzeczy w tej książce, w ocenie mojego 4,5-latka, który jest silnym alergikiem, jest fakt, że pokazuje temat nietolerancji pokarmowej i konieczności wykluczenia z diety produktów mlecznych. I robi to w fajny sposób. Autorka w zrozumiały dla malucha sposób tłumaczy dlaczego niektóre dzieci są bezmleczne, inne nie mogą spożywać pszenicy, a jeszcze inne - muszą wystrzegać się fruktozy. Proponuje też tzw. Rodzinne Wyzwanie, które polega na wsparciu w przechodzeniu na dietę bezmleczną, które jest kluczowe. Wiem coś o tym, na przykładzie naszej rodziny.
Książka porusza też m.in. temat sytości, jedzenia na siłę - i tego, dlaczego jest złe. Jest tu też o tym jak nie marnować jedzenia. A przepis na czekoladowe babeczki jest wyborny! Robiliśmy w weekend i pewnie jeszcze nie raz zrobimy 😁 są też fajne sposoby na to, jak oswoić nowe smaki oraz rozdział o tym jak rozumieć etykiety i dlaczego tak ważne jest, by je czytać.
Bohaterami książki jest rodzeństwo - Kamila i Mateusz. Mają te szczęście, że ich mama jest mądra i wie sporo o żywieniu.
Ale nie tylko jedzenie się tu liczy. Książka w bardzo fajny sposób pokazuje bliskie relacje, jakie panują między dziećmi a rodzicami. Tworzą oni taki dom, w którym chciałoby się usiąść za stołem, zjeść tyle ile potrzebujemy, a przy tym pośmiać się i pogadać jak minął dzień. Czuć bliskość płynącą z opowieści, które są zwyczajne i niezwyczajne zarazem. Spokojne w tym szybkim świecie, w którym przyszło nam żyć. Nie ma tu szybkiego jedzenia, nie ma szybkich relacji. Jest miłość, zdrowe podejście do życia i ciepło.

Polubienia

Komentarze

Instagram