Książka tak idealna, że zapiera dech

Poniedziałek dobrze jest zakończyć perłą. Dlatego pokażę Wam dziś książkę, która jest obłędna. To edytorskie i graficzne cudo - 'Ptasi móżdżek' Ewy Zachary z ilustracjami Julii Pośpiech. A ukazała się nakładem Wydawnictwa Ovo.
To książka, która urzeka już samą okładką. Jest w  niej obietnica jakiejś tajemnicy. Zachęta, by zajrzeć do środka. I rozsmakować się w tym, co autorki nam przygotowały. A przygotowały 5 wierszy i niewiele więcej ilustracji. Mało? Ano trochę mało, ale wydaje mi się, że ten niedosyt jest dobry. Im mniej - tym bardziej można się skupić na każdym, poszczególnym elemencie. Można docenić barwy, słowa i wszelakie ozdobniki, których w książce nie brakuje. Bo to naprawdę rzecz, która jest tak piękna i estetyczna, że kermi zmysły. Jest dopieszczona, dopracowana. Nie ma tu elementów przypadkowych. Wszystko jest przemyślane i co najważniejsze - wymyślone. Dobrze wymyślone. Zacznijmy od formatu. To naprawdę maleństwo, ale dodaje to książce uroku. Przynajmniej w moim odczuciu. Jest też wygodna do trzymania i oglądania dla maluchów. Litery są wypukłe, tak że wodząc po nich palcem, możemy tekst poczuć. I to dosłownie. Jak tylko wypakowalam książkę, to zanim jeszcze zaczęłam ją czytać, dobre 15 minut siedziałam i dotykałam. Widziałam palcem, przyglądałam się im pod światło, drapałam paznokciem 😁 nie mogłam się przestać zachwycać. Oprócz liter wypukłe są też kontury ilustracji, a niektóre z barwnych elementów umieszczonych na obrzeżach stron wydają się delikatnie chropowate. Wygląda to pięknie.
Bohaterami wierszy są ptaki i inne zwierzęta, m.in. ślimak czy nosorożec. Dotykają je różne sytuacje - czy to wizyta u doktora czy przyjęcie w ambasadzie. Wiersze mają morał, dobrze się je czyta, bo zachowany jest rytm i rymy. Czasem trzeba sobie trochę połamać język, co też jest fajne.
Słów dopełniają ilustracje. Przepiękne. Misterne, za tło mające barwne plamy. Mogę się na nie gapić godzinami, jest w nich jakiś spokój. I na pewno karmią zmysł estetyczno-artystyczny. Polecamy!

Polubienia

Komentarze

Instagram