Książka o krwi z bardzo ważnym przesłaniem

Nie cierpię widoku krwi. Naprawdę. Mdleję zaraz, a nawet jeśli nuda mi się jakoś pozostać w trzeźwości umysłu, to Przynajmniej robi mi się słabo. Ma tak też moja mama i mój starszy syn. Może kiedyś nam przejdzie - kto wie. Póki co staramy się z krwią oswoić (mi trochę pomogła cukrzyca ciążowa i kłucie się glukometrem kilka razy dziennie). A z pomocą przychodzą nam książki. Jedną z najlepszych, w całości poświęconą krwi i ludzkiemu organizmowi jest 'Krew' od Wydawnictwa Dwukropek. Tekst napisał Wojciech Grajkowski, a ilustracje przygotowała Agata Szargot.
Co ciekawe i wyjątkowe w tej książce - to fakt występowania dwóch głównych bohaterów, z których jeden - serce jest też narratorem. Drugi bohater to Kamil, dziewięcioletni chłopiec, który wyrusza na obóz wakacyjny. Tam czeka go wiele przygód, których nie mógłby przeżyć, gdyby nie obecność serca w jego klatce piersiowej 😉 i to serca z poczuciem humoru. I gawędziarską naturą. I umiejętnością przekazywania wiedzy w sposób ciekawy, prosty i łatwy do zapamiętania. Bo np. ulice miasta porównuje do naczyń krwionośnych, a klatkę w której mieszka Kamil do... Klatki piersiowej w której samo się znajduje.
Za sprawą tejże książki poznamy m.in. składniki krwi, dowiemy się jak ważne jest 'paliwo' dla organizmu - czyli po co nam jedzenie. Jest też motyw zranienia się (i oczywiście plaster!) i cały schemat opisujący dlaczego przy tejże okazji pojawia się krew. To chyba najbardziej zainteresowało mojego syna. Chociaż zaciekawiły go też infekcje - i to skąd się biorą oraz jak reaguje na nie organizm i... Kwestie związane z układem moczowym i tym dlaczego człowiek sika. W końcu mogliśmy mu też z mężem wytłumaczyć o co chodzi w tym całym krwiodawstwie i dlaczego tata jest bohaterem oddając krew ☺
Co fajne - Kamil w książce dorasta. Poznajemy gon więc jako 9-latka, a żegnamy się z młodym mężczyzną, nasz bohater ma bowiem 18 lat. I wspomina coś, co kiedyś uratowało mu życie. A kto wie, może i jemu uda się kiedyś dać podobny dar komuś innemu... Tak, żeby jego serce przepełniła duma.
Mądra to książka, ważna i bardzo potrzebna. Oby więcej takich. Polecamy z czystym sercem!

Polubienia

Komentarze

Instagram