Książka na niepogodę - wzrusza i daje nadzieję

Nie wiem jak u Was, ale u nas szaro, buro i ponuro. Dlatego staram się dodać sobie, a przy okazji Wam, nieco słońca. Nie tylko żółtym kolorem, ale również tą książką, którą powinien przeczytać absolutnie każdy. Bo to książka ważna, potrzebna, dająca nadzieję.
Mówię o 'Jak być sobą' autorstwa Cath Howe od Wydawnictwa Wilga w tłumaczeniu Ewy Kleszcz.
To opowieść o Lucasie. Chłopiec jakiś czas temu stracił mamę. Zamknął się w sobie i nie potrafi dogadać się ani z ojcem, ani tak naprawdę z nikim innym. Czuje się źle, nie może znaleźć dla siebie miejsca. Sprawa pogarsza się jeszcze, kiedy ojciec zapisuje go do wakacyjnego kółka teatralnego. Na szczęście Lucas tylko początkowo jest wycofany, a z czasem... No właśnie - to musicie sprawdzić sami. Czy ludzie których spotka pomogą mi w tym, by się otworzył? Czy odgrywanie kogoś innego sprawi, że chłopak odnajdzie siebie? I dowie się o sobie czegoś nowego?
To książka, która pokazuje, że bogactwo nie gwarantuje szczęśliwego życia. W końcu Lucas mieszka w ogromnej rezydencji, ale co z tego - skoro ojciec jest non stop zajęty i nie poświęca mu czasu. Nawet w wakacje. Co ważniejsze - usiłuje przerzucić odpowiedzialność za syna na innych - np. nauczycieli. A odkąd ma nową partnerkę, która ma też zostać 'nową mamą' Lucasa, sprawy komplikują się jeszcze bardziej... A jednak to co trudne często zbliża. Nie tylko do siebie nawzajem, ale też do siebie samych.
To książka o wierze w siebie. O przyjaźni i rodzicielstwie. O naszych wyobrażeniach, tęsknocie i żałobie. O tym, że każdy ma prawo przeżyć ją tak, jak sobie wymyśli i założy.
To opowieść o bólu. Ogromnym, ale zarazem oczyszczającym. I o... Byciu sobą. Nawet jeśli bardzo przypomina się kogoś innego. Kogoś, kogo się bardzo kochało. I do kogo staje się podobnym.
To też książka o nadziei. Ogromnej, potrafiącej zdziałać cuda. Ale i o inności, która często wyklucza.
Książka do przeczytania dla starszych, szkolnych dzieci i dla ich rodziców. Ona może pomóc nam zrozumieć co się dzieje w głowach naszych pociech. Ale też co może zadziać się w naszych. Lektura obowiązkowa. Nie tylko na taki szary, brzydki dzień jak dziś.

Polubienia

Instagram