Książka, która Was oczaruje

Macie czasem tak, że książki porywają Was tak kompletnie, totalnie i na długo? Że równocześnie chcielibyście je skończyć jak najszybciej się da żeby poznać finał, a przy tym nie kończyć nigdy - by dłużej obcować z bohaterami? Jeśli nie, to dzisiejsza książka jest dla Was.
Nie wiem jak ją opisać, żeby zachęcić, ale równocześnie nie za dużo zdradzić. Żebyście sami mogli wczuć się w akcję, rozróżnić emocje bohaterów i poczuć się jakbyście stali obok nich tam - w słowach i obrazach.
Taką wyjątkową książką jest dla mnie 'Matylda i magiczna ryba' Beaty Majchrzak z ilustracjami Barbary Sobczyńskiej.
Pewnie każdy z nas chciałby spotkać na swojej drodze złotą rybkę. Taką, która spełnia trzy życzenia. Otóż Ymmezar - rybka, której losy splatają się z losami Matyldy... Taką rybką nie jest. A właściwie nie do końca. Zamiast spełniania życzeń pomaga odkryć magię w sobie. Ale nie tylko. Pomaga też uzmysłowić sobie co się w życiu tak naprawdę liczyliczy - że można stwarzać ciemność lub przynosić światło. I daje lekcję tolerancji i wiary w siebie. Tak potrzebną w dzisiejszych czasach chyba każdemu z nas. Uczy rozróżniania dobra i zła, a kiedy trzeba potrafi też utrzeć nosa.
Są tu poruszone tematy bardzo ważne i trudne. Tematy których się boimy, od których uciekamy. Ale ten strach nie sprawi, że one znikną. To sprawy fundamentalne, jak śmierć i to co za sobą niesie. Ale nie dla zmarłego, a dla tych, którzy zostają tu, na ziemi. I muszą sobie poradzić ze stratą, muszą odbyć żałobę. Muszą zrozumieć, choć zrozumieć jest najtrudniej. Co ważne nie ma tu epatowania bólem czy dramą. Nie ma traumy. Autorka wykazuje się niezwykłym kunsztem i delikatnością. I sprawia, że na wszystko patrzymy z niecodziennej, można ją nazwać bezpiecznej emocjonalnie perspektywy. Mamy tu też bardzo dużo humoru. Relacja między Matyldą a Ymmezar jest nieco kumpelska, ciepła. A ich przygody! Musicie poznać je sami. Nie zdradzę nic, żebyście mogli je przeżyć jak najpełniej.
W książce znajdziemy też ilustracje. Czarno-białe, bardzo delikatne, baśniowe. Piękne i ciekawie podane. Szkoda tylko, że jest ich tak mało. Zdecydowanie chciałoby się więcej!
Tak jak i stron chciałoby się więcej.
A na koniec pamiętajcie: 'Największe odkrycie na świecie jest takie: dobrze jest postępować dobrze'.

Polubienia

Komentarze

Instagram