Książka, którą warto przytulić do serca

Kiedyś nie znosiłam rutyny. Teraz ją uwielbiam. Szczególnie tę, której już nie ma. Która odeszła razem z tymi, którzy ją tworzyli. Nie ma już dziadka zasiadającego do śniadania z gazetą i babci pokrzykującej, żeby się tym szmatławcem nie zasłaniał, bo ona nie widzi z kim dzieli stół.
Nie ma babci, która zawsze chwytała dziadka za rękę, kiedy tylko gdzieś razem szli. I zerkała na niego zalotnie i ukradkiem, spod półprzymkniętych powiek.
Nie ma kakao przyrządzonego przez niego, nie ma drożdżówki, która wyszła spod jej palców. Zostały wspomnienia, którymi karmię się tak jak ostatnim śniadaniem zjedzonym wspólnie i jagodami przyniesionym z lasu.
Teraz to wszystko wróciło do mnie tak bardzo, że aż mogłam ich dotknąć. Pogładzić i przytulić. Wszystko za sprawą przepięknej, przecudownej i magicznej książki. Książki, która pachnie jak kakao, smakuje jak drożdżówka i zostawia ślady w sercu tak, jak jagody na palcach.
Ta książka to 'Jagodowy dziadek' Katarzyny Wasilkowskiej z ilustracjami Małgorzaty Flis. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura w serii Poduszkowce.
Ta książka jest jak obraz. W pierwszej chwili dostrzec można dziewczynkę i jej dziadka, którzy zbierają jagody i razem spędzają wakacyjny czas. Kiedy przyjrzymy się bliżej - dostrzegamy słońce wpadające rano przez szybę do pokoju w którym śpi dziewczynka. Łucja ma łóżko zrobione przez dziadka ze skrzynki na węgiel. Czasem słońce odbija się w malutkim kawałku lustra, którego dziadek używa do golenia. A czasem tańczy na planszy do gry w warcaby. Zagląda do wyszczerbionych kubków i tańczy na daszku żółtej czapki dziadka. Promieniem wskazuje te najlepsze, najbardziej dojrzałe jagody i tańczy przy krzaku dzikiej róży, gdzie dziadek codziennie ćwiczy jogę.
Nie streszczę Wam tej książki, bo nie chcę odbierać przyjemności oglądania tego obrazu. Obrazu wyjątkowego, namalowanego słowami i przywołującego wspomnienia. Te, które zawsze już będą pachnieć latem z dziadkami.
Książka jest przepięknie zilustrowana. To obrazy z serca, takie które zostają w pamięci. Pełne ciepła, emocji, dające ukojenie.

Polubienia

Komentarze

Instagram