Książka, którą trzeba przeczytać. Koniecznie

Szacunek. Wiecie czym jest? Pewnie odpowiecie, że oczywiście. Pewnie, przecież to wie każdy.
A czy wie to ojciec, który właśnie sprał pasem swojego syna? Bo ten nie okazywał mu szacunku. W jego mniemaniu.
I jak? Inaczej teraz patrzycie na szacunek, prawda. I może zaczynacie się zastanawiać, czym owy szacunek jest tak naprawdę.
Dla mnie szacunek równa się miłość. Nie ma jednego bez drugiego. Szczególnie, jeśli chodzi o relacje w rodzinie.
Dlatego książka, którą mam dziś dla Was jest tak ważna. Fundamentalna i potrzebna. Nie tylko rodzicom. Wszystkim dorosłym (i tym prawie dorosłym) ludziom. To 'Żadnej przemocy!' Astrid Lindgren (w tłumaczeniu Anny Węgleńskiej) wydana przez Zakamarki.
Książka zawiera pełny tekst przemówienia wygłoszonego przez pisarkę we Frankfurcie. To tam w 1978 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich. I tam, podczas ceremonii wręczenia owej nagrody wygłosiła przemowę, która zapisała się w historii. Była zdecydowanie zbyt śmiała i kontrowersyjna jak na tamte czasy, poproszono pisarkę o to, by ją zmieniła. Jednak Lindgren się uparła i oświadczyła organizatorom, że jeśli nie będzie mogła jej wygłosić, to w ogóle się na ceremonię nie pofatyguje. Ustąpili.
Lindgren mówi o szacunku. O miłości. O tym, że przemoc rodzi przemoc i, że można tego uniknąć. Nie wpadając w schemat, przełamując go i nie stosując przemocy. Nawet jeśli my sami doświadczyliśmy jej w dzieciństwie... Przytacza też przejmującą historię pewnego chłopca, który przyniósł do domu kamień. Czym pomógł swojej mamie w przejrzeniu na oczy...
Książka, oprócz przemowy, zawiera również przedmowę Marty Santos Pais i posłowie Thomasa Hammarberga, zaangażowanych w strukturach ONZ w ochronę praw dziecka. A na końcu prawdziwa perełka - wiersz Astrid pt. 'Gdybym była Bogiem...'
Całości dopełniają przepiękne ilustracje Stiny Wirsén. Bardzo wyważone, stworzone z plam i i linii. Przejmujące do głębi. Poruszające te struny, które zazwyczaj mamy ukryte gdzieś głęboko, na samym dnie serca.
Przeczytajcie. Proszę.

Polubienia

Komentarze

Instagram