Książka idealna do czytania z dziadkami

Ależ fajną książkę mam dla Was. Była dla mnie totalnym zaskoczeniem - począwszy od formy, ilustracji i tematyki na samej historii kończąc. Całość okazała się tak urokliwa, pełna ciepła, że z miejsca się w niej zakochałam.
Ta książka to 'Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrował' Magdaleny Zarębskiej z ilustracjami Doroty Rewerendy-Młynarczyk od Wydawnictwa Bis. Co ciekawe książka ma też wersję pisaną w gwarze śląskiej - przekładu dokonał Bernard Kurzawa.
To opowieść o Maćku, który pewnego jesiennego dnia został u dziadków na czas nieobecności mamy. Razem z dziadkiem, emerytowanym górnikiem wybrał się w tajemniczą misję, a przy okazji pozwiedzał nieco Nikiszowiec i poznał ciekawostki i fakty oraz nazewnictwo wiążące się z zawodem górnika. Po lekturze tej książki jestem przekonana, że to zawód do którego trzeba mieć pasję. Niebezpieczny, ciężko, ale też dający satysfakcję. Mój starszy syn przyrównał górników do poszukiwaczy skarbów, którzy trzymają się razem, choćby nie wiem co. I działają w myśl zasady jeden za wszystkich - wszyscy za jednego.
W książce znajdziemy też kilka ilustracji - są wyjątkowe i bardzo pasują do opisywanej historii. Mój młodszy syn przestraszył się okładki, ale kiedy zaczęliśmy czytać i coraz bardziej zagłębialiśmy się w historię (niczym górnicy w coraz to nowe korytarze! 😁) - zaczął je lubić. Szczególnie spodobała mu się babcia - stwierdził, że przypomina mu własną Bunię 🥰
I w końcu wersja w gwarze śląskiej. Ależ to jest poetyckie, jakie melodyjne. Czytając książkę po śląsku, zyskujemy nowe spojrzenie - tworzy nam się nowa historia. Bliska ale trochę egzotyczna zarazem. Malownicza niczym Nikiszowiec, ze swoimi budynkami z czerwonej cegły i wyjątkowa jak Górny Śląsk.
Wyjątkowa jest też ze względu na relację, którą ukazuje. Tę między dziadkami a wnukiem. Czuć, że to relacja magiczna, że dziadek przy wnuku znów staje się młodzieniaszkiem. Czuć też miłość - i to mnie najbardziej w tej książce urzeka. Będzie świetnym prezentem na dzień babci i dziadka.

Polubienia

Instagram