Krzyś, Ryś i ich przygody

Mamy dość siedzenia w domu, potrzebujemy odpoczynku. Ja potrzebuję odpoczynku 😁 dlatego wjechał najcięższy kaliber - ciastolina. Na szczęście nie mamy dywanów 😅
A do ciastoliny najlepiej pasują książki. Dziś tematykę wybiera starszak. Jako, że moja mama a jego babcia nie porusza się już w ogóle, a wcześniej przez długi czas jeździła na wózku, to interesuje go temat niepełnosprawności ruchowej. Stara się zrozumieć, a jednocześnie nie ma w sobie żadnych stereotypów, nie kategoryzuje i nie ocenia. Po prostu jeśli ktoś porusza się na wózku, to się porusza i już. Tak jak ktoś inny ma blond włosy, a jeszcze inny - śmiesznie mówi, bo nie wymawia np. 'R'. Ale żadna z tych cech nie jest absolutnie powodem do wyśmiewania czy wyszydzania. I mój syn to wie. Szkoda, że wielu jest nadal takich, którzy nie wiedzą.
Dlatego tak ważne i potrzebne są książki jak ta, którą chcę Wam dziś pokazać. To już trzecie spotkanie z pewnymi braćmi. Tym razem w ramach serii Przygody Rysia i Krzysia czeka nas 'Wyprawa rowerowa'. Autorką serii jest Marta Ostrowska, a zilustrował ją Szczepan Atroszko. Ukazała się nakładem Fundacji Podróże bez Granic. Ryś nie może chodzić. Dlaczego? Bo taki się już urodził. Z niesprawnymi (nie chorymi!) nogami. Jednak nie przeszkadza mu to w korzystaniu z życia pełnymi garściami. Oczywiście, nie zrobi pewnych rzeczy, które nie sprawią żadnego problemu jego pełnosprawnemu bratu. Jednak na rowerze się przejedzie. Jakim cudem? Rower jest wyjątkowy, tak jak Ryś. To handbike w którym pedałuje się rękoma. I jest bardzo wygodny. A co najważniejsze - daje Rysiowi mobilność i nie wyklucza go z rodzinnych aktywności.
W książce poznajemy też osoby z innymi niepełnosprawnościami - m.in. Agnieszkę, która nie ma jednej nogi i niewidomą Justynę.
Jest tu jak zwykle trochę wiedzy praktycznej - w sekcji z ciekawostkami oraz zadań do wykonania. A na początku wprowadzenie dla rodziców, żeby wiedzieli jak z dziećmi rozmawiać i jak odpowiadać na pytania, które mogą się pojawić.
Polecamy bardzo i czekamy na kolejne części!

Polubienia

Komentarze

Instagram