Kraina Melulu - zechcesz w niej zamieszkać

Znacie taką krainę, w której chmury plączą się między nogami? Gdzie wszystko jest miękkie, miłe i przytulne? I gdzie w specjalnych buteleczkach znajduje się mikstura flombi-bombi? Wchodzi się tam przez szałas, zbudowany z suszarki na pranie przykrytej stertą koców oraz prześcieradeł. To Kraina Melulu. Jedna z najlepszych, jakie ostatnio odwiedziłam. A było to możliwe za sprawą książki Kasi Szulik pt. 'Rozłożę cię na łopatki Straszku! Mela Melulu wyrusza w podróż dookoła świata'. Ilustracje to sprawka Małgosi Zając, a infografiki rysowała Magda Cyrczak-Skibniewska.
To one stworzyły Melę Melulu, świetlika Żużu i osiołka Tutujego. I całą krainę, w której chce się zamieszkać. To książka o przyjaźni. O miłości. O dobroci. O pokonywaniu swoich strachów, o odwadze i dziecięcym języku. O potrzebach, które trzeba zaspokajać i o których zaspokajaniu my, dorośli, zapomnieliśmy już dawno temu. To też opowieść o... Wcześniakach. Tych wszystkich, często bardzo malutkich bohaterach, których życie nie oszczędzało. Nawet wtedy, kiedy jeszcze na dobre się nie zaczęło.
Mela to wcześniak, malutka dziewczynka, która dużo czasu musiała spędzić w szpitalu, w inkubatorze. A raczej w małym pudełku - jak nazywali je Tutuji i Żużu. Na szczęście, miała obok siebie tych dwoje rozrabiaków, którzy są równie ważnymi bohaterami książki jak ona sama. Miała też rodziców, którzy bardzo ją kochali i musieli wytrzymać nie mniej niż ona. W końcu tęsknota i niepewność to coś, co potrafi nieźle namieszać w życiu.
Bardzo dziękuję autorce za tę książkę. Odnosi się do tematu, który nie jest zbyt często poruszany w literaturze dziecięcej. A tu nie dość, że poruszony jest, to jeszcze wszystko zostało wyjaśnione, w sposób zrozumiały, dostosowany do możliwości poznawczych dzieci.
Książka ma ciekawą formę. Jest tekst właściwy, są infografiki, jest słowniczek trudnych pojęć.
Ta książka to też zapis codzienności, swoisty pamiętnik Melki i jej przyjaciół. I aż jej zazdroszczę tej chwili, kiedy zrozumie, że to o niej, dla niej, za jej sprawą... I kiedy sama, po raz pierwszy zaczyta się bez reszty w Krainie Melulu. Książkę znajdziecie na melamelulu.pl

Polubienia

Komentarze

Instagram