Kosmos i kosmiczna książka

Nigdy nie myślałam, że książka o Kosmosie tak mnie wciągnie. Że będę ją czytać z przyjemnością oraz wielką ciekawością.
Ale pozycji 'Kosmos' Tomasza Rożka wydanej przez Wydawnictwo Wilga chyba nie da się czytać inaczej. Autor w ciekawy i dość przystępny sposób opisuje zjawiska o których na pewno słyszeliście. Ale i te, o których istnieniu nie mieliście pojęcia.
W książce poruszone są różne zagadnienia. Na przykład czy czarna dziura ma dno? Albo czy ktokolwiek zna odpowiedź na pytanie ile właściwie jest planet we wszechświecie? Ale 'Kosmos' to  nie tylko teoria. To też różne eksperymenty - co fajne takie, które można zrobić w domu, bo nie są jakieś wybitnie skomplikowane. I tak np. możecie zrobić planetę albo galaktyki z oliwy czy dowiedzieć się jak powstaje trzęsienie ziemi... łamiąc ołówek czy linijkę.
Narracja w książce jest prowadzona w ciekawy sposób. Oprócz litego tekstu mamy tu też wywiad czy swoiste wtrącenia (głównie przy zdjęciach). Jeśli chodzi o warstwę wizualną i graficzną książki, to oprócz zdjęć mamy tu też ilustracje Macieja Maćkowiaka. Są bardzo ciekawe, momentami humorystyczne, czasem w konwencji komiksu. Fajnie urozmaicają i równoważą wiedzę podaną w książce.
Z kolei pod koniec książki znajdziemy przepiękne zdjęcia galaktyk. Można siedzieć i gapić się na nie godzinami. Przynajmniej ja tak robiłam 😁
Całość zamknięta w twardej okładce będzie świetnym pomysłem na lekturę dla nieco starszych dzieci i dorosłych. Mysle, że może rozbudzić nie tylko zainteresowanie Kosmosem, ale ogólnie światem. Plus wyrobić nawyk zadawania pytań i zgłębiania różnych zagadnień. Bo wiedza leży w zasięgu ręki.

Polubienia

Komentarze

Instagram