Komiksowa biografia geniusza

Fascynują mnie życiorysy wynalazców i naukowców. Nie ogarniam skąd oni mają w głowach odpowiedzi na wszystkie te pytania, których my, zwykli śmiertelnicy, często nawet nie potrafimy zadać. Inspirują mnie te biografię i zauważam, że moi synowie mają podobnie. Uwielbiają czytać o ludziach, którzy faktycznie istnieli i zrobili coś dobrego dla innych, czy dla naszej planety.
Wiadomo jednak, że dziecko przez opasłe tomiszcza biografii czy autobiografii nie przebrnie. Ba! Pewnie i przez średniej grubości księgę będzie mu ciężko. Dlatego tak doceniam serię, którą dziś mam Wam do pokazania. A raczej mam Wam do pokazania kolejny komiks ją tworzący. To 'Newton. Grawitacja w akcji' z serii Najwybitniejsi Naukowcy wydawanej przez Egmont. Autorem jest Jordi Bayarri, a rysunki przygotował Dani Seijas.
W jednej z części komiksu znalazło się stwierdzenie, że 'Dzisiaj nie ma już takich naukowców jak Isaac Newton'. I coś w tym jest, bo dziś ludzie, naukowcy specjalizują się w jakiejś dziedzinie, by dojść w niej do perfekcji. Newton specjalizował się we... Wszechstronności. Krąg jego zainteresowań był naprawdę spory. Co więcej, w każdej z dziedzin mógł się wykazać więcej niż ponadprzeciętną wiedzą. To on opisał prawo powszechnego ciążenia. Jest nawet legenda o tym, że Isaac zaczął się interesować kwestią grawitacji, kiedy siedział pod drzewem i nagle jabłko spadło mu na głowę. Rozczaruję jednak wszystkich którzy w to wierzą (w tym również siebie 😁), bo potwierdzenia tej historii nie ma w żadnych wiarygodnych źródłach. Chociaż miło jest myśleć, że może jednak się wydarzyła. Przecież jest ciekawsza niż wyglądanie przez okno i zauważane, że jabłka spadają z drzew i lecą w dół, jakby coś je przyciągało.
Komiks opisuje życie naukowca, jego ścieżkę edukacyjną i odkrycia. I robi to w sposób prosty i przejrzysty. Za to lubię tę serię - jest przystępna. Tradycyjnie, oprócz części komiksowej, znajdziemy tutaj też rozdział o tym Kto jest kim w świecie Newtona (napisany przez Tayrę Lanuzę), szkice prezentujące m.in. postacie oraz krótki rys biograficzny wraz z najważniejszymi datami.
Komiks jest niewielki, dzięki czemu zmieści się nawet w małym plecaku czy torebce - zabrany ze sobą w podróż może uratować od nudy. W naszym przypadku działa 😉

Polubienia

Instagram